• 26 февруари 2018
  • Вести денес: 0
МИА19:38 12 ноември 2017 ● Прочитано 7515

Мајка Тереза во Ватиканската банка имаше толку многу заштеда што без нејзините пари банката не би можела да работи, тврди италијанскиот новинар Џанлуиџи Нуци.

Тој во својата најнова книга „Источен грев“ пишува за „најмрачните тајни на Ватикан“ и наведува дека Мајка Тереза имала најголема заштеда во Ватиканската банка кога за нејзин претседател е поставен американскиот надбискуп Пол Маркинкус.

- Ако Мајка Тереза ги затвореше сметките или ги префрлеше парите во друга банка, институцијата ќе доживееше крах - наведува Нуци, додавајќи оти откриените сметки на Мајка Тереза се „доказ за долготрајното мешање на Маркинкус во Ватикан.

Мајка Тереза е добитничка на Нобеловата награда за мир, а Католичката црква ја прогласи за светица. Таа е родена во Скопје во 1910 година, а почина во Калкута 1997 година.

Нуци истакнува дека во Ватикан во времето на Маркинкус постоеше моќна група, а постои и денес, која ги стопира раформите на папата Франциско, како што беше случај и со Бенедикт Шеснаесети.

Нуци има објавено повеќе книги за Ватикан, меѓу кои и „Неговата светост“ за скандалите во Ватикан, како и за неодговорното трошење на пари на верниците. Книгата се темели на „протекувањето“ на тајни документи од Ватикан во аферата Ватиликс во 2015 година. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Најздодевни градови на светот се Истанбул и Сингапур

Листата „Сити лајф индекс 2018″ беше објавена откако биле анкетирани 15.000 луѓе, кои го прогласиле Истанбул за најздодевен град, а Сингапур втор.

Украдена слика од Едгар Дега вредна 800.000 долари е пронајдена во автобус

Сликата била украдена од Музејот „Кантини“ во Марсеј во 2009 година, каде што била позајмена од парискиот музеј Д’Орсеј.

Јаваат пениси за да добијат бебе

Паркот на пенисите атрaкција на Олимписките игри

Во Британија продаден чајник за 650.000 евра

Експертот од аукциската куќа „Вули и Волис“, откако му бил покажан чајникот, утврдил дека е изработен од Џон Бартлем, чии производи се многу ретки.

Зошто три (четири, пет…) деца, се полесни од едно

Колку пати сте го чуле ова, а колку пати сте превртеле со очите и сте помислиле „Глупости, јас и со ова едно едвај излегувам на крај, а камоли со три“

НАЈЧИТАНИ