• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 83
МИА19:38 12 ноември 2017 ● Прочитано 7274

Мајка Тереза во Ватиканската банка имаше толку многу заштеда што без нејзините пари банката не би можела да работи, тврди италијанскиот новинар Џанлуиџи Нуци.

Тој во својата најнова книга „Источен грев“ пишува за „најмрачните тајни на Ватикан“ и наведува дека Мајка Тереза имала најголема заштеда во Ватиканската банка кога за нејзин претседател е поставен американскиот надбискуп Пол Маркинкус.

- Ако Мајка Тереза ги затвореше сметките или ги префрлеше парите во друга банка, институцијата ќе доживееше крах - наведува Нуци, додавајќи оти откриените сметки на Мајка Тереза се „доказ за долготрајното мешање на Маркинкус во Ватикан.

Мајка Тереза е добитничка на Нобеловата награда за мир, а Католичката црква ја прогласи за светица. Таа е родена во Скопје во 1910 година, а почина во Калкута 1997 година.

Нуци истакнува дека во Ватикан во времето на Маркинкус постоеше моќна група, а постои и денес, која ги стопира раформите на папата Франциско, како што беше случај и со Бенедикт Шеснаесети.

Нуци има објавено повеќе книги за Ватикан, меѓу кои и „Неговата светост“ за скандалите во Ватикан, како и за неодговорното трошење на пари на верниците. Книгата се темели на „протекувањето“ на тајни документи од Ватикан во аферата Ватиликс во 2015 година. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Лондон му отвора „војна“ на загадувањето, автобусите ќе возат на кафе

Компанијата Био-бин собира талог од кафе од локали и фабрики, го суши и го процесуира и извлекува масло

Не треба да се плашиме од роботите

Во најавтоматизираните земји, како што се Канада, Јапонија или Германија, невработеноста е најмала.

Мухамед - петто најпопуларно име во Виена

Истражувањето на „Кронен цајтунг“ посочува дека Мухамед веќе од 2014. е меѓу првите пет најчести имиња кои се даваат на деца родени во Виена.

Јапонски ресторан во кој сами си го ловите оброкот

Да се јаде локално е нов тренд во рестораните ширум светот. Но еден синџир ресторани во Јапонија го сфатил ова мото премногу буквално.

Како изгледа мајката која посвои 88 деца со посебни потреби

Во нејзиниот дом се наоѓаат исклучиво деца со посебни потреби и Камил и нејзиниот сопруг Мајк, инаку, педијатар, кој лани починал, сите ги посвоиле

НАЈЧИТАНИ