• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
МИА08:57 13 ноември 2017 ● Прочитано 1810

Актерот во шпагети вестерн филмовите, Бад Спенсер доби споменик не во родната Италија ниту во американскиот Див Запад туку во Унгарија, каде има култен статус.

Бронзената статуа висока два метра го прикажува Спенсер како каубоец со седло преку рамо. Споменикот, што се наоѓа во пешачката улица во Будимпешта, беше откриен во присуство на двете ќерки на актерот, кој е роден како Карло Педерсоли во 1929 година.

Споменикот е дело на Сандра Тасанади. Во Будимпешта има и парк со името на Спенсер.

Шпагети вестрен филмовите Спенсер ги снимаше со Теренсии Хил во доцните 60-ти и 70-ти години, а во Унгарија има голем круг на обожаватели.

- Големата популарност е во егзотиката на филмовите чија содржина според комунистичките цензори беше прифатлива. Тоа беше дел од Западот, слобода која не ни беше достапна, изјави еден од присутните на откривањето на споменикот на Спенсер.

Спенсер почина во јуни 2016 година, на 87 години. Тој во Унгарија беше познат уште додека беше пливач и ватерполист. На откривањето на споменикот присутен беше и еден од неговите пријатели, унгарскиот ватерполист Ѓерѓ Карпари (83), освојувач на олимписки медал.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Се ожени таткото на Џастин Бибер

Челзи покажа фотографија од специјалниот ден на која напиша: „Вчера беше најневеројатен ден. Се венчав со мојот најдобар пријател! Те сакам“.

Сомнителен пакет испратен до принцот Хари и Меган Маркл

Било утврдено дека супстанцата не е опасна, а полицијата истражува и дали имало злонамерна комуникација.

Дуа Липа и Стормзи го засенија Ед Ширан

Во разнобојни аутфити и со бели рози в раце или значки во вид на цвет пристигнуваа славните на Британските музички награди 2018.

Клуни и Опра со по 500.000 долари кураж за марш против оружјето

Учесници, порака Учесниците во „Марш за нашите животи“ ќе побараат поголема контрола врз оружјето. При напад во училиште во Паркленд, Флорида, беа уби

„Наше маало“ и Викторија Лоба во „Еден на Еден“ ВИДЕО

Викторија Лоба отворено одговара на секое прашање од Жаре, па дури и на она „Кога ти беше третото секскуално искуство“.

НАЈЧИТАНИ