• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 82
Драгица Христова13:00 13 ноември 2017 ● Прочитано 901

Понекогаш работите во животот не одат онака како што сме замислиле и луѓето едноставно се разведуваат. Разводите и разделбите кои вклучуваат и деца се најчесто најболни и најтешки затоа што родителите освен што го решаваат својот приватен хаос, мораат да се грижат и за тоа како сето ова е се одрази врз нив.

Една од работите кои со време ќе дојдат на ред, ако не и веднаш, е со-родителството со бившиот/бившата, а какво ќе биде тоа зависи и од начинот и причините поради кои сте се разделиле.

Психолозите истакнуваат дека е разводот тежок за сите членови на семејството и по него сите се чувствуваат ранети и се борат и со други чувства, како што се неуспех, напуштеност, губиток...

Таквите чувства можат да бидат причина за многу лош однос помеѓу бившите партнери, па со-родителството може да стане напната и натпреварувачка трка во кој едниот родител го оцрнува другиот, го намалува неговиот авторитет, а неретко преку децата се испраќаат и злобни пораки и почнуваат подбуцнувања.

Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Лондон му отвора „војна“ на загадувањето, автобусите ќе возат на кафе

Компанијата Био-бин собира талог од кафе од локали и фабрики, го суши и го процесуира и извлекува масло

Не треба да се плашиме од роботите

Во најавтоматизираните земји, како што се Канада, Јапонија или Германија, невработеноста е најмала.

Мухамед - петто најпопуларно име во Виена

Истражувањето на „Кронен цајтунг“ посочува дека Мухамед веќе од 2014. е меѓу првите пет најчести имиња кои се даваат на деца родени во Виена.

Јапонски ресторан во кој сами си го ловите оброкот

Да се јаде локално е нов тренд во рестораните ширум светот. Но еден синџир ресторани во Јапонија го сфатил ова мото премногу буквално.

Како изгледа мајката која посвои 88 деца со посебни потреби

Во нејзиниот дом се наоѓаат исклучиво деца со посебни потреби и Камил и нејзиниот сопруг Мајк, инаку, педијатар, кој лани починал, сите ги посвоиле

НАЈЧИТАНИ