• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
МИА15:09 13 ноември 2017 ● Прочитано 1588

Ирскиот пејач Боб Гелдоф денеска ја врати наградата „Слободата на градот Даблин“, која во Ирска ја доби заедно со лидерката на Мјанмар, Аунг Сан Су Чи, во знак на протест против „етничкото чистење“ на муслиманското малцинство во Мјанмар.

- Во никој случај не сакам да ме поврзуваат со личност, која во моментов учествува во масовно етничко чистење на Рохинџите. Ние бевме почестени, но сега чувствуваме срам и тага, наведе Гелдоф.

Во светот остро ја критикуваат Су Чи поради „недостигот на сочувство“ за речиси 900.000 белгаци, кои живеат во нехигиенски услови во бегалски кампови во Бангладеш. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Се ожени таткото на Џастин Бибер

Челзи покажа фотографија од специјалниот ден на која напиша: „Вчера беше најневеројатен ден. Се венчав со мојот најдобар пријател! Те сакам“.

Сомнителен пакет испратен до принцот Хари и Меган Маркл

Било утврдено дека супстанцата не е опасна, а полицијата истражува и дали имало злонамерна комуникација.

Дуа Липа и Стормзи го засенија Ед Ширан

Во разнобојни аутфити и со бели рози в раце или значки во вид на цвет пристигнуваа славните на Британските музички награди 2018.

Клуни и Опра со по 500.000 долари кураж за марш против оружјето

Учесници, порака Учесниците во „Марш за нашите животи“ ќе побараат поголема контрола врз оружјето. При напад во училиште во Паркленд, Флорида, беа уби

„Наше маало“ и Викторија Лоба во „Еден на Еден“ ВИДЕО

Викторија Лоба отворено одговара на секое прашање од Жаре, па дури и на она „Кога ти беше третото секскуално искуство“.

НАЈЧИТАНИ