• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
Драгица Христова15:25 13 ноември 2017 ● Прочитано 1265

Дали некогаш сте помислиле дека мрзеливоста може да му штети на здравјето или е само карактерна црта која е бенигна како и сите останати?

Не сте во право ако мислите дека вашето дете е едноставно такво и дека во тоа нема баш ништо лошо, науката сепак дошла до малку поинаков одговор. А тој е по малку загрижувачки, затоа што вели дека мрзливите и недоволно активни деца знаат прилиучно да си наштетат на својот организам, а вистинските последици се гледаат подоцна во животот.

Ова го заклучиле британските научници врз база на проучување на 3.500 деца, а еден од резултатите е особено разочарувачки.

Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Сестри, инкубатори, лекари, возила - што сè надостасува за здрави и живи бебиња

Би требало да се истражат сите смртни случаи на бебиња, не за да се казни медицинскиот персонал за грешките, туку за да се откријат причините.

Милион евра донирани за Гинекологија Чаир и за Детска клиника од Проект ХОПЕ Германија

Намалување на перинатална смртност и морбидитет во Република Македонија е цел на проектот ПериМак.

Пет здрави намирници кои не би смееле често да се јадат

Некогаш е тешко да се храните здраво, менито е ограничено на малку дозволени намирници, но што ако ви кажат дека дури и со нив не треба да претерувате

Нов систем за собирање отпадно масло за јадење од домаќинствата, вклучете се!

Еден литар отпадно масло за јадење може да загади до еден милион литри вода.

Дали да спиете со или без чорапи?

Крвните зрнца, кога е топло, се рашируваат, а тоа предизвикува пад на телесната температура и крвниот притисок.

НАЈЧИТАНИ