• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 82
Плусинфо15:41 13 ноември 2017 ● Прочитано 1222

Влезниците што се продавале онлајн за првиот ден на отворањето на „Лувр“ во Абу Даби биле распродадени, а голем број луѓе чекале пред влезот за да купат влезници на самото место и да го посетат просторот на познатиот париски музеј во арапскиот свет.

Низ новоотворениот музеј, во кој се прикажани стотици дела и од Истокот и од Западот, можеле да се видат творби на Винсент ван Гог, Пабло Пикасо, Леонардо да Винчи и Клод Моне.

Посетители во модернистичкиот музеј, дизајниран од францускиот архитект Жан Нувел, изјавувале дека се импресионирани од прикажаното, посебно од самиот објект.

Влез во музејот чинел 14 евра, а сите 5.000 карти за отворањето биле продадени. Инвестицијата во музејот изнесува милијарда долари и од Абу Даби се надеваат дека ќе привлече туристи од целиот свет.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Лондон му отвора „војна“ на загадувањето, автобусите ќе возат на кафе

Компанијата Био-бин собира талог од кафе од локали и фабрики, го суши и го процесуира и извлекува масло

Не треба да се плашиме од роботите

Во најавтоматизираните земји, како што се Канада, Јапонија или Германија, невработеноста е најмала.

Мухамед - петто најпопуларно име во Виена

Истражувањето на „Кронен цајтунг“ посочува дека Мухамед веќе од 2014. е меѓу првите пет најчести имиња кои се даваат на деца родени во Виена.

Јапонски ресторан во кој сами си го ловите оброкот

Да се јаде локално е нов тренд во рестораните ширум светот. Но еден синџир ресторани во Јапонија го сфатил ова мото премногу буквално.

Како изгледа мајката која посвои 88 деца со посебни потреби

Во нејзиниот дом се наоѓаат исклучиво деца со посебни потреби и Камил и нејзиниот сопруг Мајк, инаку, педијатар, кој лани починал, сите ги посвоиле

НАЈЧИТАНИ