• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
Плусинфо15:43 13 ноември 2017 ● Прочитано 2235

Календарот на „Пирели“ за 2018 година урива стереотипи, еден по еден. За бајките. За жените. Па и за самиот календар на „Пирели“.

Календарот „Пирели“ за 2018 година е базиран на приказната „Алиса во земјата на чудата“ и ја слави убавината на црномурестите луѓе.
Во најновото издание на календарот позираат ѕвезди од модата, филмот, музиката и слично, под раководство на фотографот Тим Вокер. На календарот исто така работеше стилистот Едвард Енинфул.

Тема
Темата на календарот е „Алиса во земјата на чудата“, а фотографиите се надреални како „свет од соништата“ и во целост ја одразуваат визијата на Вокер за приказната на Алиса.
- Алиса никогаш досега не била со црн тен, сакав на поинаков начин да ја претставам убавината, но и фиктивните ликови што ја следат Алиса - објаснил Вокер.

Славни личности
Меѓу ликовите што се најдоа на легендарниот календар за 2018 година се Наоми Кемпбел, Лупита Нјонго, Вупи Голдберг и Пи Диди. Во улога на Алиса се најде австралискиот модел Даки Тот.

Концепт
Во изминатите неколку години брендот го измени концептот.
Во 2016 година од „Пирели“ ја најмија Ени Лебовиц за да фотографира „моќни жени“ како Серена Вилијамс, Јоко Оно и Пети Смит.
Лани, Питер Линдберг фотографираше познати актерки со облека на себе, меѓу кои беа Џулијан Мур, Хелен Мирен и Робин Рајт.
Пред 30 години календарот на „Пирели“ исто така беше изработен само со црномурести модели.
За првпат календарот „Пирели“ беше објавен во 1963 година.

Доколку се вратиме малку наназад во минатото, ќе сфатиме дека календарот „Пирели“ помина долг пат. Од календар што некогаш се сметаше за провокативен и премногу предизвикувачки, „Пирели“ успеа да се избори со разни епитети и да стане еден од најпочитуваните календари.


 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Се ожени таткото на Џастин Бибер

Челзи покажа фотографија од специјалниот ден на која напиша: „Вчера беше најневеројатен ден. Се венчав со мојот најдобар пријател! Те сакам“.

Сомнителен пакет испратен до принцот Хари и Меган Маркл

Било утврдено дека супстанцата не е опасна, а полицијата истражува и дали имало злонамерна комуникација.

Дуа Липа и Стормзи го засенија Ед Ширан

Во разнобојни аутфити и со бели рози в раце или значки во вид на цвет пристигнуваа славните на Британските музички награди 2018.

Клуни и Опра со по 500.000 долари кураж за марш против оружјето

Учесници, порака Учесниците во „Марш за нашите животи“ ќе побараат поголема контрола врз оружјето. При напад во училиште во Паркленд, Флорида, беа уби

„Наше маало“ и Викторија Лоба во „Еден на Еден“ ВИДЕО

Викторија Лоба отворено одговара на секое прашање од Жаре, па дури и на она „Кога ти беше третото секскуално искуство“.

НАЈЧИТАНИ