• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА10:43 14 ноември 2017 ● Прочитано 600

Во „Будо карате центарот Недеви“ во текот на вчерашниот ден се одржа традиционалниот карате куп „13 Ноември“ и државниот шампионат во фуку-го и ен-бу за сениори, јуниори, кадети и деца.

Победници по дисциплини и категории:

Фукуго-сениори/јуниори - Бојан Богдановиќ (Работнички);
Фукуго-сениори/јуниори - Мила Саздова (Работнички);

Ен-бу м/ж-сениори/јуниори - Работнички (М.Саздова/О.Тасевски);
Ен-бу м/ж-кадети 1.Работнички(М.Младеновска/Д.Влахо);

Фукуго-кадети - Димитри Влахо (Работнички);
Фукуго-кадети - Мила Младеновска (Скопје);

Ен-бу м/ж-деца - Скопје (М.Димковска/Н.Тасевски).

Купот “13 Ноември“ како и државниот шампионат беа организирани по повод празникот на Град Скопје. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Вкупно 11 екипи со обезбеден пласман во нок аут фазата од Лига Европа

Во тек се уште 10 натпревари од петтото коло од ова натпреварување.

Јаневски: Задоволен од учинокот на мојот тим во вториот дел

Зенит на полувреме имаше водство од 2:0, а Вардар во последната минута преку Дејан Блажевски го намали водството на ривалот.

Македонија победи на гостувањето во Словачка

На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Младите македонски фудбалери подобри од врсниците од Турција

Македонската репрезентација ја победи Турција со 1:0 во вториот контролен натпревар кој се одигра во Скопје.

Македонија со свој претставник во АБА јуниор лигата

Двете првопласирани екипи од групите ќе играат на завршниот турнир во Лакташи.

НАЈЧИТАНИ