• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
МИА11:47 14 ноември 2017 ● Прочитано 1667

Градоначалниците на Скопје и на Сараево, Петре Шилегов и Абдулах Скака, денеска потпишаа Спогодба за збратимување.

- Оваа Спогодба претставува круна на еден процес кој се одвиваше во текот на една година, благодарност до нашите претходници и градската администрација, рече Шилегов по потпишувањето.

Сараево, како што рече, е 20-иот град со кој се збратимува Скопје и е последен град од поранешната Југословенска држава.

Тој изрази благодарност до амбасадорката на БиХ во Македонија Лепа Бабиќ која многу се вложила во овој процес.

- Можеме да реализираме сериозна соработка зошто и Скопје и Сараево имаат исти или слични проблеми како загаденоста, урбанизмот, инфраструктурата,... Веќе парафиравме една спогодба за размена на искуства помеѓу јавните сообраќајни претпријатија на Скопје и на Сараево во делот на експлоатација на жичарници, размена на искуства во сообраќајот, потенцира Шилегов.

Градоначалникот Скака му посака успешна работа на Шилегов и истакна дека ова е добар почеток за соработката меѓу Сараево и Скопје. Тој потенцира дека Скопје е првиот град од поранешна Југославија со којшто се збратимуваат и додаде оти и Скопје и Сараево ја негуваат мултиетничноста.

На потпишувањето на Спогодбата присуствуваше делегација од Сараево и советници од двата града 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Исклучените од парно ќе дискутираат за калориметрите

Протестот е 150 по ред и се одржува пред Регулаторната комисија за енергетика.

Даниел Дончевски по петти пат го фати крстот во Скопје

На денешната манифестација во осветените води на Вардар по крстот скокнаа околу 150 верници.

Last Minute Sale со попусти до 70 отсто

Девојки го привлекуваа вниманието на возачите и минувачите со табли кои повикуваа на зимски шопинг во Скопје сити мол.

Загадувањето ја запре обновата на Партизанска

Улицата изгледа лошо и нерамно, по должина на коловозот се познаваат три ленти како што е нанесуван асфалтот.

За Водици со изменет сообраќаен режим

Посебен сообраќаен режим на неколку сообраќајници во центарот на Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром ќе биде воведен утре.

НАЈЧИТАНИ