• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА11:47 14 ноември 2017 ● Прочитано 1554

Градоначалниците на Скопје и на Сараево, Петре Шилегов и Абдулах Скака, денеска потпишаа Спогодба за збратимување.

- Оваа Спогодба претставува круна на еден процес кој се одвиваше во текот на една година, благодарност до нашите претходници и градската администрација, рече Шилегов по потпишувањето.

Сараево, како што рече, е 20-иот град со кој се збратимува Скопје и е последен град од поранешната Југословенска држава.

Тој изрази благодарност до амбасадорката на БиХ во Македонија Лепа Бабиќ која многу се вложила во овој процес.

- Можеме да реализираме сериозна соработка зошто и Скопје и Сараево имаат исти или слични проблеми како загаденоста, урбанизмот, инфраструктурата,... Веќе парафиравме една спогодба за размена на искуства помеѓу јавните сообраќајни претпријатија на Скопје и на Сараево во делот на експлоатација на жичарници, размена на искуства во сообраќајот, потенцира Шилегов.

Градоначалникот Скака му посака успешна работа на Шилегов и истакна дека ова е добар почеток за соработката меѓу Сараево и Скопје. Тој потенцира дека Скопје е првиот град од поранешна Југославија со којшто се збратимуваат и додаде оти и Скопје и Сараево ја негуваат мултиетничноста.

На потпишувањето на Спогодбата присуствуваше делегација од Сараево и советници од двата града 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Шилегов ќе ги дислоцира галиите од Вардар

Најспорно е тоа што овие објекти претставуваат урбана опрема според документацијата издадена од градот, иако се градби на неколку ката, тврди Шилегов.

Пристигнати 324 барања за субвенционирање печки на пелети

Пријавувањето на јавниот повик почна на 15 ноември, траеше седум календарски дена, a се реализира по принципот „прв дојден прв услужен“.

Од денеска до сабота затворена улицата Втора македонска бригада

Aвтобуските линии со броевите 19 и 35 ќе бидат пренасочени по улицата Босна и Херцеговина, во двата правцa.

Стотици невработени почнаа да го чистат Скопје ГАЛЕРИЈА

„Генералката“ денеска почна од населбата Бутел и ќе трае дваесеттина дена.

Центар нема да троши пари за Нова година ама ќе има прослава на сквер „Јадран“

Околу шест милиони денари, колку што требаше да се одвојат за новогодишната прослава, ќе се пренаменат за чистота и социјална помош.

НАЈЧИТАНИ