• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 82
Плусинфо12:05 14 ноември 2017 ● Прочитано 736

Компанијата Амазон ги откупи правата за снимање на серијата Господар на прстените, којашто ќе се емитува на нивниот стриминг сервис Прајм Видео.

Имено, приказната ќе биде околу тоа што се случувало пред онаа во Дружината на Прстенот како што гласи првиот дел од трилогијата на Џ.Р.Р. Толкин.

Ворнер според гласините, за тоа преговарал и со Нетфликс и со ХБО, но правата на крај му припаднале на Амазон. Во преговорите наводно, лично бил вклучен и директорот на Амазон, Деф Безос.

Господар на прстените е едно од најпопуларните и најзначајните книжевни дела на жанрот епска фантастика.

Околу 2000-та година, новозеландскиот режисер Питер Џексон ја преточи тогаш веќе светски популарната епска авантура, во три филма, кои постигнаа огромен успех и кај публиката и кај критиката, а третиот дел Враќањето на кралот на Оскарите во 2003. победи во сите 11 категории во коишто беше номиниран.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Лондон му отвора „војна“ на загадувањето, автобусите ќе возат на кафе

Компанијата Био-бин собира талог од кафе од локали и фабрики, го суши и го процесуира и извлекува масло

Не треба да се плашиме од роботите

Во најавтоматизираните земји, како што се Канада, Јапонија или Германија, невработеноста е најмала.

Мухамед - петто најпопуларно име во Виена

Истражувањето на „Кронен цајтунг“ посочува дека Мухамед веќе од 2014. е меѓу првите пет најчести имиња кои се даваат на деца родени во Виена.

Јапонски ресторан во кој сами си го ловите оброкот

Да се јаде локално е нов тренд во рестораните ширум светот. Но еден синџир ресторани во Јапонија го сфатил ова мото премногу буквално.

Како изгледа мајката која посвои 88 деца со посебни потреби

Во нејзиниот дом се наоѓаат исклучиво деца со посебни потреби и Камил и нејзиниот сопруг Мајк, инаку, педијатар, кој лани починал, сите ги посвоиле

НАЈЧИТАНИ