• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо12:07 14 ноември 2017 ● Прочитано 1422

Македонската музичка група Калевала вечер од 20 часот ќе одржи концерт во Lounge Bar BIS , а на настанот ќе има и танго игранка во организација на школата за танго Фамилија Тангови.

Калевала постои од 2008 година и изведува традиционални песни од различни делови на светот (македонски, француски, италијански, келтски, алжирски, португалски, турски песни...) како и авторска музика.

Во групата членуваат: Јана Николовска-Овчаровска (вокал), Владо Овчаровски (гитара), Зоран Павлоски (контрабас), Горан Спасевски (перкусии).

Фамилија Тангови е школа за аргентинско танго која веќе шеста година ја негува и шири танго културата и љубовта кон танцот во Скопје.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Путин за Богојавление се капеше во ледена вода (ВИДЕО)

На температура од околу шест степени Целзиусови под нулата, Путин скокна по крстот што беше фрлен во водите на Селигер.

Хари и Меган го направија третиот обичај пред венчавката

Хари и Меган се ракуваа со цела низа добронамерници, кои мавтаа со знамиња и ги фотографираа со своите телефони.

Пеле заврши во болница

„Над Пеле се направени неколку тестови кои покажуваа сериозен замор“, соопштија од Асоцијацијата за состојбата на фдбалерот.

Брижит Бардо: Лицемерни и смешни се обвинувањата за сексуални напади

Таа истакна дека никогаш не била жртва на сексуално малтретирање, иако беше секс симбол во 50-тите и 60-тите години на минатиот век.

Тајните служби ја предупредија Иванка Трамп дека нејзината другарка е кинеска шпионка

Венди е поранешна сопруга на Руперт Мердок, сопственикот на „Њуз корп“, а со Иванка се спријателила пред повеќе од 12 години, кога станале сосетки.

НАЈЧИТАНИ