• 26 февруари 2018
  • Вести денес: 0
МИА12:06 14 ноември 2017 ● Прочитано 768

Значителен дел од планираните 2,19 милијарди денари за процесот за гасификација со Предлог буџетот за 2018 година се наменети за бројните експропријации на земјиштето, кои се клучен проблем за овој проект, информира денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

Конкретно, наведе тој, има сериозен проблем на кракот за поврзување од Неготино до Битола, во делот пред Прилеп, каде се регистрирани огромен број експропријации, а ист е случајот и кон Тетово.

- Добар дел од средствата што се предвидени за гасификацијата се однесуваат за експропријацијата на земјиштето која треба да се направи со цел да се излезе побргу од таа работа и да може да се догради гасоводниот систем - изјави Сугарески, одговарајќи на новинарски прашања при учеството на форумот „Регулатива од областа на просторното планирање, градежно земјиште и поставки за градење“.

Министерот потенцираше дека гасификацијата, за која со планираните капитални инвестиции за следната година се одвоени 310 милиони денари повеќе од лани, е исклучително значаен проект за граѓаните и дел од владината програма.

Во буџетот за следната година на Министерството за транспорт и врски се предвидени зголемени капитални расходи за изградба на гасоводот во износ од 150 милиони денари, 50 милиони денари за жичница, по 20 милиони денари повеќе за изградба на социјални станови и за инфаструктурно уредување на зоната во Визбегово, како и дополнителни 63 милиони денари за проектот „Сончев град“.

Министерството за транспорт догодина, според предложениот буџет, ќе треба да ги намали трошоците за патувања, за договорни и капитални услуги и за останати непродуктивни трошења.

Предвидените 3,5 милијарда денари за патната и железничката инфраструктура со Предлог-буџетот за 2018 година, меѓу останатото се наменети за автопатот Демир Капија-Смоквица, кој, како што потенцира Сугарески, се очекува да биде завршен наредната година, за обнова на повеќе патишта, интензивирање на изградбата на железничката пруга од Коридорот 8, доизградба на пругата Битола - Кременица, обнова на железничката инфраструктура на Коридорот 10, изградба на патен правец Градско-Дреново.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Бугарија амбициозно „граби“ струја од сонцето

Иако источниот сосед сега има 60 пати повеќе фотоволтаици од Македонија, се гради нов гигантски соларен парк, а на покривите никнат соларни панели.

За проблемот со брашното ќе разговараат македонскиот и српскиот министер за земјоделство

Премиерот не очекува и зголемување на цената на лебот поради проблемите со кои се соочуваат мелничарите.

АПСУРДИ Власта се токми да ги осакати спортските обложувалници, ама и буџетот!

Измените на Законот за игрите на среќа и за забавните игри ќе предизвика масовни отпуштања во обложувалниците и пад на буџетските приходи.

Заев го посети тројцата браќа Вејселови, произвеле седум тони тутун ВИДЕО

Тутунот е тежок за производство, велат Вејселови, од расадување, берење, нижење до калапење во него учествува од најмалиот до највозрасниот член.

Струмички гимназијалци се наградени за идеи за „Коридорот 8“

Тие учествуваа со свои проекти како да функционра ова значајна комуникациска врска меѓу Македонија и Бугарија во иднина.

НАЈЧИТАНИ