• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА12:21 14 ноември 2017 ● Прочитано 761

Пливачите на клубот Бета викендот настапија на два натпревара каде освоија 38 медали.

На „Немо куп“ во Скопје ПК Бета освои 11 златни, 10 сребрени и 17 бронзени.
За најдобри пливачи во нивните категории беа прогласени Сара Атанасовска, Ива Китановиќ, Миа Блажевска Еминова и Мартин Стефановски. Воедно Миа Блажевска Еминова постави нов кадетски и рекорд на постари пионери во дисциплината 50 метри грбно со време 33,71 секунди.

Давор Петровски имаше настап на меѓународниот натпревар „Младост“ во Загреб, Хрватска каде успеа да се избори за финале и исплива свое најдобро време во дисциплините 200 метри делфин каде освои и сребрен медал и 100 метри делфин каде освои и бронзен медал.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Вкупно 11 екипи со обезбеден пласман во нок аут фазата од Лига Европа

Во тек се уште 10 натпревари од петтото коло од ова натпреварување.

Јаневски: Задоволен од учинокот на мојот тим во вториот дел

Зенит на полувреме имаше водство од 2:0, а Вардар во последната минута преку Дејан Блажевски го намали водството на ривалот.

Македонија победи на гостувањето во Словачка

На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Младите македонски фудбалери подобри од врсниците од Турција

Македонската репрезентација ја победи Турција со 1:0 во вториот контролен натпревар кој се одигра во Скопје.