• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 106
МИА12:43 14 ноември 2017 ● Прочитано 1263

Комедијата „Кец на десетка“ на авторот Митко Бојаџиски, в петок премиерно ќе биде изведена во Македонскиот народен театар.

Во претставата играат Александар Миќиќ-таткото Доксе, Тања Кочовска-мајката Грациела, Нина Деан-ќерката Ана и Ивица Димитријевиќ во улогата на Тоше.

На денешната прес-конференција в.д. директорот на МНТ Драган Спасов - Дац рече дека ја преработиле песната „Оnly you“ на Yazoo. Аранжманот и продукцијата е на Александар Митевски, а спотот на насловната нумера „Кец на десетка“ е сниман кај него.

- Сите актери се фантастични и со сигурност тврдам дека имаме хит - рече Спасов-Дац.

Потенцира дека режијата е колективна бидејќи сите биле вклучени во неа, во создавањето на претставата и играта.

Тој најави дека ќе се залага во МНТ да се играат комедии кои ќе носат публика, кои ќе бидат издржани и без вулгарности, како и еднаш годишно да продуцираат една претстава за млади режисери, актери и драматурзи.

Авторот Бојаџиски информира дека се работи за фамилијарна приказна од која се обидел да извади на површина се што е комично.

- Ја пишував како комедија и режисерот или глумецот, при процесот на работа, може слободно, природно, да го следи тој правец, таа комична линија и така се добива еден потенцијал кој овозможува креативно да се дополнува, да се збогатува претставата во зависност од концептот - рече Бојаџиски.

Актерката екипа оцени дека се работи за добра и интересна претстава, со секојдневна проблематика и изрази надеж дека публиката ќе се забавува.

Александар Митевски потенцира дека првпат создава музика за театар и додаде оти спонтано влегол во екипата.

„Кец на десетка“ е претпоследната претстава за оваа календарска година во МНТ, а последната ќе биде „Мама миа“ на 24 декември.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

„Ромео и Јулија“ во режија на Пројковски - најдобра претстава за 2017 во Труција

За јануари годинава се закажани 12 изведби на „Ромео и Јулија“ во Истанбул и сите се веќе распродадени.

Пијанистичкиот виртуоз Даниел Харитонов настапува со Македонската филхармонија

Даниел Харитонов за македонската публика ќе го изведе популарниот и раскошен Концерт за пијано и оркестар бр. 1 од Франц Лист.

ДПМ ќе организира трибина во чест на академик Милан Ѓурчинов

Поводот за трибината е 90-годишнината од раѓањето на академик Ѓурчинов и е насловена „Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката“.

Роденден на уметноста во Младинскиот културен центар

Во музичката програма се најавени бендовите „Обојени програм“, „Милко“, „Визељ“, „The Local Blue“ и диџеј сет на „Funky Fresh.

Втора самостојна изложба на Тони Попов – „Само сенка на она што доаѓа“

Покрај сликањето, Тони одржува и теоретски и практични работилници за млади сликари во Осло, Норвешка.

НАЈЧИТАНИ