• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Александар Самарџиски13:07 14 ноември 2017 ● Прочитано 2729

Треба да се стави ред со спомениците. Ваква експанзија со споменици како што имаше во Македонија немало во ниту една друга земја, рече продуцентот и в.д. директор на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, одговарајќи на новинарско прашање за тоа кое е неговото мислење за дислокација или рушење на спомениците од проектот „Скопје 2014“.

Последните информации за спомениците се дека работната група до Министерството за култура ги доставила првите елаборати за спомениците од проектот „Скопје 2014“ - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштадот „Македонија“. Тие ќе бидат проследени до Владата која ќе одлучи што понатаму со нив.

Ќе се разгледуваат елаборатите за да се определи и кои институции се надлежни за нив, оние на локално или оние на централно ниво. Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, вчера изјави дека процедурите се толку згрешени што е сложено и отплеткувањето за тоа кој е надлежен да преземе активности во однос на овие објекти.


 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Исклучените од парно ќе дискутираат за калориметрите

Протестот е 150 по ред и се одржува пред Регулаторната комисија за енергетика.

Даниел Дончевски по петти пат го фати крстот во Скопје

На денешната манифестација во осветените води на Вардар по крстот скокнаа околу 150 верници.

Last Minute Sale со попусти до 70 отсто

Девојки го привлекуваа вниманието на возачите и минувачите со табли кои повикуваа на зимски шопинг во Скопје сити мол.

Загадувањето ја запре обновата на Партизанска

Улицата изгледа лошо и нерамно, по должина на коловозот се познаваат три ленти како што е нанесуван асфалтот.

За Водици со изменет сообраќаен режим

Посебен сообраќаен режим на неколку сообраќајници во центарот на Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром ќе биде воведен утре.

НАЈЧИТАНИ