• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА12:44 14 ноември 2017 ● Прочитано 1565

Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ денеска најави дека како работодавач ќе потпише колективен договор со кој ќе се уредат прават и обврските на вработените во општината и оти тие ќе ги уживаат сите права од работен однос.

Тој на денешната средба со Пецо Грујовски, претседател на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани (УПОЗ), како што соопштија од неговиот Кабинет, посочил дека како градоначалник, согласно законските прописи, ќе се залага вработените во општината да ги уживаат сите права од работен однос.

- За таа цел договорено е правата и обврските на вработените да бидат регулирани со Колективен договор. Со овој Колективен договор, кој по усогласувањето ќе биде потпишан, ќе се уредуваат, во согласност со закон, правата, обврските и одговорностите на договорните страни, а особено склучувањето, содржината и престанокот на договорот за вработување и други прашања од работните односи, како и начинот и постапката за решавање на меѓусебните спорови, соопштија од општина Центар.

Оттаму додаваат дека со овој Колективен договор не можат да се утврдат помали права или понеповолни услови за работа од правата, односно условите утврдени со Закон. Во посебен дел ќе бидат предвидени правата на членовите на Синдикатот. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Шилегов ќе ги дислоцира галиите од Вардар

Најспорно е тоа што овие објекти претставуваат урбана опрема според документацијата издадена од градот, иако се градби на неколку ката, тврди Шилегов.

Пристигнати 324 барања за субвенционирање печки на пелети

Пријавувањето на јавниот повик почна на 15 ноември, траеше седум календарски дена, a се реализира по принципот „прв дојден прв услужен“.

Од денеска до сабота затворена улицата Втора македонска бригада

Aвтобуските линии со броевите 19 и 35 ќе бидат пренасочени по улицата Босна и Херцеговина, во двата правцa.

Стотици невработени почнаа да го чистат Скопје ГАЛЕРИЈА

„Генералката“ денеска почна од населбата Бутел и ќе трае дваесеттина дена.

Центар нема да троши пари за Нова година ама ќе има прослава на сквер „Јадран“

Околу шест милиони денари, колку што требаше да се одвојат за новогодишната прослава, ќе се пренаменат за чистота и социјална помош.

НАЈЧИТАНИ