• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
Горан Наумовски13:59 14 ноември 2017 ● Прочитано 9408

Тројца агенти на Управата за безбедност и контраразузнавање, осум припадници на Бирото за јавна безбедност и еден телохранител од Шестата управа на МВР, кој бил задолжен за личната безбедност на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, се првите 12 полицајци кои вчера добија отказ.

Внатрешната контрола на МВР со материјални докази утврдила дека тие директно биле дел од насилствата кои се случија на крвавиот 27 април годинава, кога во зградата на Собранието, насилници крвички претепаа низа пратеници, а најтешко минаа Зијадин Села, Зоран Заев и Радмила Шекеринска.

Оваа група, како што дознаваме, е првата од низата која што директно учествувала во насилниот инцидент. Целиот видео-материјал од безбедносните камери во и околу Собранието, изјавите на сведоците, како и снимките од телевизиските камери и телефонските снимки и други докази веќе се доставени до Јавното обвинителство на Македонија.

Од таму пак за Плусинфо велат дека против овие 12 избркани од МВР наскоро ќе следат и соодветни пријави. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Дончев: Фирмата на кумот на Груевски увезувала фалсификувани лекови

Лековите се произведени од сомнителен извор, а спакувани во оригинални амбалажи, кои во Македонија доаѓаат преку т.н. паралелен увоз, вели Дончев.

Министрите со мини-бус до Струмица

„Добрососедство. МКБГ во Струмица“, напиша министерката Радмила Шекеринска во краткиот коментар до фотографијата.

Димитров: Ако јас направам беља ќе кажам дека тоа бил Никола Попоски (ВИДЕО)

Димитров на Жаре му откри и многу интересен детал од времето кога беше советник на претседателот Борис Трајковски.

Џафери: Мајка Тереза е симбол на безгранична хуманост, љубов и грижа

Мајка Тереза е симбол на безгранична хуманост, на љубов и грижа токму кон оние кон кои животот бил немилосрден, изјави во Пореч, Талат Џафери.

Патријархот Неофит до Радев: Ќе бараме позитивно решение со МПЦ

Патријархот го уверил Радев во добрата волја на Бугарската патријаршија да се бараат патишта за успешно решавање на ова прашање.

НАЈЧИТАНИ