• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
Плусинфо14:10 14 ноември 2017 ● Прочитано 993

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија на оваа земја.

Заев му честитатеш на претседателот Пахор на победата на тукушто завршените избори и на неговиот нов мандат како претседател на Република Словенија и му пренесе честитки и во името на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.

Премиерот Заев, во придружба на членовите на владината делегација во чиј состав беа и заменикот претседател на владата и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми, и државниот секретар во Министерството за надворешни работи Виктор Димовски, истакна дека е уверен оти и во новиот мандат претседателот Пахор ќе ја продолжи својата искрена определба постојано да ја поддржува Република Македонија на меѓународен план, како што тоа беше и досега.

Заев го информираше претседателот Пахор за реформските процеси и соработката на владината коалиција во Македонија со опозицијата, за добрососедските односи, како и за прашањето на евро-атлантските процеси на нашата земја.

- Настојуваме пред нашиот парламент да настапиме со издржани и важни реформски закони во многу области за кои очекуваме и ќе стимулираме широка поддршка од политичките сили внатре во парламентот. Наша определба е и да ја зајакнеме улогата на парламентот после политичката криза и да ја вратиме довербата во институциите – нагласи премиерот Заев.

Во однос на евро-атлантските аспирации и процесот на нашата земја во таа насока, премиерот Заев информираше дека и на ова прашање се работи и се подготвуваат услови за политички консензус.

Претседателот Пахор истакна дека Словенија внимателно ја следи и ја одобрува добрососедската и регионалната политика на Република Македонија како еден од условите за членството во ЕУ и НАТО, и нагласи дека Република Словенија останува и понатаму силен поддржувач на Република Македонија во овие процеси.

Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор нагласи дека искрено се надева дека многу бргу Република Македонија ќе биде следната членка на НАТО и дека со ЕУ наскоро ќе биде постигнат договор за старт на пристапните преговори.

Претседателот на Државниот збор на Република Словенија, д-р Милан Брглез, истакна дека неговата земја е секогаш подготвена на соработка и на проширување на односите и ја понуди целосната помош и поддршка во евро-атлантските аспирации на нашата земја, особено во процесот на парламентарната соработка на земјите од југоисточна Европа.

Со двете средби, со претседателот на Република Словенија Борут Пахор и со претседателот на словенечкиот Државен збор, заврши дводневната официјална посета на владината делегација на Република Македонија предводена од премиерот Заев. 

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Дончев: Фирмата на кумот на Груевски увезувала фалсификувани лекови

Лековите се произведени од сомнителен извор, а спакувани во оригинални амбалажи, кои во Македонија доаѓаат преку т.н. паралелен увоз, вели Дончев.

Министрите со мини-бус до Струмица

„Добрососедство. МКБГ во Струмица“, напиша министерката Радмила Шекеринска во краткиот коментар до фотографијата.

Димитров: Ако јас направам беља ќе кажам дека тоа бил Никола Попоски (ВИДЕО)

Димитров на Жаре му откри и многу интересен детал од времето кога беше советник на претседателот Борис Трајковски.

Џафери: Мајка Тереза е симбол на безгранична хуманост, љубов и грижа

Мајка Тереза е симбол на безгранична хуманост, на љубов и грижа токму кон оние кон кои животот бил немилосрден, изјави во Пореч, Талат Џафери.

Патријархот Неофит до Радев: Ќе бараме позитивно решение со МПЦ

Патријархот го уверил Радев во добрата волја на Бугарската патријаршија да се бараат патишта за успешно решавање на ова прашање.

НАЈЧИТАНИ