• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА14:15 14 ноември 2017 ● Прочитано 1125

Биљана Стојановска, поетеса, есеист, критичар и книжевен преведувач, ја доби наградата „Тодор Чаловски“, која Здружението за литература, култура и уметност „Галикул“ ја доделува на млад автор од Македонија во областа на поезијата, книжевната критика, есеистиката и креативните прозни форми.

Наградата, која се доделува трет пат и е востановена во сеќавање на писателот Тодор Чаловски (1945-2015), се состои во објавување книга на наградениот автор во 2018 година, резидентен престој во Галичник и авторски хонорар за изданието.

Информацијата за наградата била соопштена на 23. Галичка книжевна колонија која годинва се одржа на 11-ти и 12 ноември и на која покрај наградената Стојановска учествувале уште тројца претставници на новата генерација македонски поети (Снежана Стојчевска, Ѓоко Здравески и Д.А. Лори / Долорес Атанасова-Лори).

Биљана Стојановска (Скопје, 1984) дипломирала македонска книжевност и јужнословенски книжевности на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“. Во 2015 година ја објавила првата збирка поезија „Зборовите немаат значење“. Нејзини песни се објавувани во антологии и списанија за литература. Член е на независната поетска трупа „Астални проекции“ и има учествувано на фестивалот Струшки вечери на поезијата. Работи како новинар во дневниот весник „Нова Македонија“.

Претходни добитници на наградата „Тодор Чаловски“ се младите поети Марта Марковска и Иван Антоновски. Наградата „Тодор Чаловски“ за 2017 е поддржана со донација од Комерцијална банка а.д. Скопје. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Театарот „Војдан Чернодрински“ треба да биде самостојна институција

Театарот ја има претрпено најголемата штета во последните години, губејќи го брендот Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп.

„Јадран филм“ ѝ врати 300.000 евра на Агенцијата за филм

Како ќе се наплати остатокот ќе сезнае по завршување на истрагата на ЈО и Финансиската полиција кои ја проверуваат документацијата, вели Тозија.

Промоција на книгата „Песна без зборови" од Весна Малјановска

Малјановска е музички теоретичар, педагог и новинар во културно- уметничката програма на Македонската телевизија.

Патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес “ од утревечер во Охрид

Водичи за посетителите ќе бидат млади волонтери, средношколци кои поминале обука за да ја раскажат приказната на Ана Франк.

Во Струмица премиера на претставата „Царот Владислав“

Ова е четврта премиера на НТ „Антон Панов“ за сезонава, а е работена по текст дебитантски текст на авторот, струмичанецот Борис Јанков.

НАЈЧИТАНИ