• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
Плусинфо15:55 14 ноември 2017 ● Прочитано 1130

Првата група членови на 26-та бугарска Национална антарктичка експедиција утре заминуваат за островот Ливингстон, кој е дел од архипелагот Јужен Шетланд крај западниот брег на Антарктикот.

Како што соопшти денеска раководителот на експедицијата, директорот на Бугарскиот антарктички институт, Христо Пимпирев, деветмината членови на тимот би требало да пристигнат во бугарската антарктичка база „Св. Климент Охридски“ на островот Ливингстон пред крајот на годината.

- Учесниците на експедицијата ќе имаат тешка задача да ја одржуваат базата во услови на тешка поларна зима, правејќи ги потребните поправки и создавајќи услови за работа на следните групи научници, изјави Пимпирев.

Според него, паралелно со овие активност, тројца експерти од групата ќе започнат со истражувања од областа на геологијата, сеизмологијата и геодезијата. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Маж ослепел на едно око после силен оргазам

Лекарите претпоставувувале дека тој во еден момент извел нешто што се вика Валсалвин маневар, односно дека ги напнал абдоминалните мускули.

Во Финска ќе се продава леб со сушени инсекти

Шефот на пекарското одделение на групацијата Фазер, Маркус Хелстром изјави дека во тестото на секоја векна ќе има по 70 сушени и сомелени штурци.

Девојче секс-роб во затвор поради убиство на силувачот

Сега ѕвездите како Ким Кардашијан, Кара Делавињ и Ријана користејќи ја својата моќ и влијание бараат правда за Синтоија.

Генијална идеја: автобуси кои возат на рециклирано кафе

Биогоривото со кое од денес ќе возат дел од лондонските автобуси се произведува со комбинација од масло од кафе кое се добива од отпадоците и дизел

Бугарин во Хрватска возел 240 километри на час

Возачот добил парична казна од 400 евра и едногодишна забрана за возење во Хрватска.

НАЈЧИТАНИ