• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 82
Плусинфо16:25 14 ноември 2017 ● Прочитано 511

Градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски денеска ја оствари својата прва работна средба со претставници на Здруженијата на граѓани од областа на спортот, културата и млади и со претставници на други невладини организации.

Првиот човек на градов пред присутните ја претстави својата визија и начинот за работа со здруженијата и организациите, а тие ги доставија своите предлози, иницијативи, програми и планови за работа за 2018 година.

Се дискутираше и за можните решенија на проблемите со кои тие се соочуваат во текот на работењето.

На крајот на средбата беше заклучено дека дел од предложените активности на овие здруженија ќе бидат дел од програмите за работа на надлежните сектори при општина Охрид.
 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

До 2050 во Македонија 33 отсто од населението ќе биде старо

Политиките на државата треба да се ревидираат за да можат да одговорат на потребите на трендот на стареење на населението.

СЈО испрашува сведок дали продал механизација на Кочан, тој не може да го потврди потписот

Сведокот рече дека фактурите се негови, меморандумот е негов, но за потписите не можеше да потврди, зашто имал 2-3 различни потписи.

Масовното труење останува енигма

Според директорот на гостиварската болница, постојат две хипотези за масовното труење: сезонски вирус или задоцнети анализи.

Позитивна препорака од ЕУ се очекува во февруари

Хан рече дека македонските политичари се должни пред граѓаните да најдат решение, компромис во врска со спорот околу името.

СЛОБОДЕН УДАР Сакатиот, Ќосиот и Женкарот

Според него, асексуалци се луѓето кои одат во црква, редовно постат и имаат контакт со православни свештеници.

НАЈЧИТАНИ