• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА17:24 14 ноември 2017 ● Прочитано 4726

Во рамките на засилената кампања за депортирање на илегални имигранти од САД, од Детроит е депортирана и 50-годишната Црногорка, Захрија Пуровиќ, која во земјата живеела 30 години и таму израснала три деца, јавија американсиите медиуми.

Во 2001 година, Пуровиќ и нејзиниот поранешен сопруг биле повикани да дадат изјави пред американската Служба за имиграција и натурализација (ИЦЕ), при што Пуровиќ рекла дека се запознале во САД, додека сопругот изјавил дека биле во брак пред да дојдат во земјата. Поради ова несогласување, агентите на ИЦЕ почнале постапка за депортирање на Пуровиќ и минатата недела издејствувале депортација и покрај нејзината жалба до Апелациски суд.

Разделбата на Пуровиќ со нејзините деца и блиски пријатели беше снимена и објавена на социјалните мрежи, како и од медиумите од Детроит. Една од нејзините пријателки загубила свест при разделбата на аеродромот во Детроит.

- Ова е бесмислена одлука за депортација. Мојата клиентка немала никакво криминално досие и побарала азил во САД и во тек е процес пред Шестиот апелациски суд. ИЦЕ ја депортира во држава во која мојата клиентка не влегла 30 години -, изјави адвокатката на Пуровиќ, Кери Пастор, за локалните медиуми.

Со изборот на Доналд Трамп за претседател на САД, американските власти го засилија депортирањето на илегалните доселеници, согласно неговото ветување дека ќе воведе ред во имигрантската политика. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Уапсени 400 трговци со луѓе, спасени 500 жртви

Интерпол соопшти дека околу 500 лица, вклучувајќи и 236 малолетници, биле спасени во истовремени операции во Чад, Мали, Мавританија, Нигер и Сенегал.

Во ЕУ годишно се случуваат 215.000 сексуални кривични дела

Најголем број сексуални кривични дела се регистрирани во Англија и Велс - 64.500 од кои 38.500 силувања.

Кондолиза Рајс се вклучуива во дијалогот Белград- Приштина

Во фокусот на информацијата не е само вклучување на САД во бриселските преговори, туку и заживување на идејата за именување на специјален претставник

Прогласена епидемија на мали сипаници во Ниш

Општата здравствена состојба на заболените пациенти е добра, без компликации.

Индиски министер за здравство: Карциномот е Божја правда

Пациенти кои боледуваат од рак и опозициските партии побараа јавно извинување од министерот.

НАЈЧИТАНИ