• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
МИА18:15 14 ноември 2017 ● Прочитано 474

Специјалното обвинителство на Црна Гора покрена обвинение против опозицискиот лидер Небојша Медојевиќ, под сомнеж за криминално здружување и за перење пари.

Заедно со Медојевиќ, се обвинети уште осум лица, објави Вишиот суд во Подгорица до кого било поднесено обвинението.

Медојевиќ, кој е лидер на Движењето за промени (ПзП), една од партиите членки на црногорската опозициска коалиција Демократски фронт, оцени дека обвинението е „нормално и очекувано“.

„Не се напаѓаат слабите, туку силните. Ние ќе го победиме сето ова бидејќи ние ја застапуваме вистината. Само сложно, само силно!“, напиша Медојевиќ на својот профил на Твитер како одговор на обвиненијата.

Извор од Обвинителството информира дека по шестмесечна истрага обвинителите дошле до „несоборливи докази“ дека повеќе лица „испрале стотици илјади евра во интерес на ПзП“.

Според Обвинителството, Медојевиќ во соработка со уште еден од осомничените, „осмислил криминален план“ со цел во легалните текови да се вклучат незаконски стекнати пари од градежни активности на фирмата „Градитељ“ од Тиват.

- Целта била тие средства да не се прикажат како приход пред надлежните органи и на тој начин да се избегне плаќањето на законските обврски - нведува изворот од Обвинителството. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка

Црногорската Агенција за борба против корупција оцени дека Пејовиќ има судир на интереси.

Вториот човек на УНИЦЕФ поднесе оставка поради непристоен однос кон жени

Форсајт, кој во УНИЦЕФ работи од 2016 година, претходно им се извини на жените, кои се почуствувале навредени поради неговото однесување.

Сорос подготвува план како да се соочи со моќта на Фејсбук и Гугл

Сорос минатата година му донирал 180.000 долари на Институтот за отворени пазари.

Ирачките власти и предадоа на Русија четири жени и 27 деца поврзани со ИД

Во ирачките судови има стотици предмети против странци приведени заедно со нивните деца од август, по падот на бастионите на ИД.

Талибанци убија осум полицајци во напад во централен Авганистан

Портпаролот на гувернерот на провинција наведе дека талибанците го нападнале полицискиот контролен пункт од четири страни, користејќи тешко оружје.

НАЈЧИТАНИ