• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА18:46 14 ноември 2017 ● Прочитано 393

Грчкиот министер за земјоделство Евангелос Апостолу изјави дека грчката Влада планира да привлече инвестиции за одгледување на марихуана за медицински цели.

- Таквата мерка може да доведе до заздравување на економијата. Производителите пројавија интерес за инвестиции во висина над 1,5 милијарди евра за проекти за оранжерии за одгледување на канабис. Со тоа Грција ќе заземе место на светскиот пазар, посочи Апостолу.

Владата на премиерот Алексис Ципрас планира да поднесе предлог закон за легализација на марихуаната за медицински цели до Парламентот до крајот на годината. Предлог законот предвидува во еден комплекс од 12 до 15 оранжерии да се создадат околу 400 работни места.

- Илјадници грчки пациенти кои се заболени од рак и Паркинсова болест ќе можат да добијат препарати, кои се произведуваат во Грција во согласност со принципите на Светската здравствена организација, посочи Апостолу.

Тој додаде дека грчката Влада не планира целосно да го декриминализира одгледувањето и продажбата на марихуана.

Употребата на марихуаната за медицински цели е дозволено во Белгија, Германија, Шпанија, Израел, Финска, Полска, Португалија, во некои сојузни американски држави и во Австралија. Медицинската марихуана се користи при епилепсија, анорексија, бронхијална астма, мигрена, артритис, болести на рбетот, како и психички и невролошки нарушување.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Уапсени 400 трговци со луѓе, спасени 500 жртви

Интерпол соопшти дека околу 500 лица, вклучувајќи и 236 малолетници, биле спасени во истовремени операции во Чад, Мали, Мавританија, Нигер и Сенегал.

Во ЕУ годишно се случуваат 215.000 сексуални кривични дела

Најголем број сексуални кривични дела се регистрирани во Англија и Велс - 64.500 од кои 38.500 силувања.

Кондолиза Рајс се вклучуива во дијалогот Белград- Приштина

Во фокусот на информацијата не е само вклучување на САД во бриселските преговори, туку и заживување на идејата за именување на специјален претставник

Прогласена епидемија на мали сипаници во Ниш

Општата здравствена состојба на заболените пациенти е добра, без компликации.

Индиски министер за здравство: Карциномот е Божја правда

Пациенти кои боледуваат од рак и опозициските партии побараа јавно извинување од министерот.

НАЈЧИТАНИ