• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
Плусинфо19:30 14 ноември 2017 ● Прочитано 359

Руското Министерство за надворешни работи денеска реагираше на критиките кои британската премиерка Тереза Меј ги упати кон Русија за злоупотреба на медиумите за политички цели.

Според портпаролката на руското Министерство, Марија Захарова, британската премиерка дала неодговорна и неоснована изјава.

- Нејзините изјави делуваат цинично имајќи ги предвид британските активности во Ирак и Либија од кои настрадаа милиони лица и се дестабилизираа цели региони, изјави Захарова.

Според неа, Велика Британија се соочува со политички проблеми по одлуката да ја напушти Европската унија и одбрала да се конфронтира со Москва претставувајќи ја Русија како надворешен непријател.

Во своето обраќање вчера, Меј го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека „се обидува информациите да ги претвори во оружје“, дека ги поттикнувал судирите во источна Украина и ја организирал анексијата на Крим, како и за мешање во внатрешните политички прашања на западните земји преку хакирање и објавување на компромитирачки информации.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Уапсени 400 трговци со луѓе, спасени 500 жртви

Интерпол соопшти дека околу 500 лица, вклучувајќи и 236 малолетници, биле спасени во истовремени операции во Чад, Мали, Мавританија, Нигер и Сенегал.

Во ЕУ годишно се случуваат 215.000 сексуални кривични дела

Најголем број сексуални кривични дела се регистрирани во Англија и Велс - 64.500 од кои 38.500 силувања.

Кондолиза Рајс се вклучуива во дијалогот Белград- Приштина

Во фокусот на информацијата не е само вклучување на САД во бриселските преговори, туку и заживување на идејата за именување на специјален претставник

Прогласена епидемија на мали сипаници во Ниш

Општата здравствена состојба на заболените пациенти е добра, без компликации.

Индиски министер за здравство: Карциномот е Божја правда

Пациенти кои боледуваат од рак и опозициските партии побараа јавно извинување од министерот.

НАЈЧИТАНИ