• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
Плусинфо19:32 14 ноември 2017 ● Прочитано 519

Кризата поврзана со државјанствата, што ја погоди Владата на австралискиот премиер Малком Турнбул, денеска се продлабочи откако пратеничката Џеки Ламби, беше принудена да го напушти Двојното државјанство е забрането со австралискиот Устав, се цел да се спречи пристрасност..

Централно десничарската Влада на Турнбул, веќе го изгуби мнозинството во Парламентот, бидејќи остана без четири свои, од вкупно осум, пратеници кои се исфрлени или го напуштиле Парламентот во текот на изминатите недели бидејќи имаат двојно државјанство.

Двојното државјанство е забрането со австралискиот Устав, се цел да се спречи пристрасност.

Ламби, независната сенаторка за австалиската островска држава Тасманија, денеска потврди дека таа е осмиот пратеник во 226-члениот Парламент што е погоден со законот за двојно државјанство, додека политичките аналитичари предупредуваат дека истото ќе се случи со многумина пратеници.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Уапсени 400 трговци со луѓе, спасени 500 жртви

Интерпол соопшти дека околу 500 лица, вклучувајќи и 236 малолетници, биле спасени во истовремени операции во Чад, Мали, Мавританија, Нигер и Сенегал.

Во ЕУ годишно се случуваат 215.000 сексуални кривични дела

Најголем број сексуални кривични дела се регистрирани во Англија и Велс - 64.500 од кои 38.500 силувања.

Кондолиза Рајс се вклучуива во дијалогот Белград- Приштина

Во фокусот на информацијата не е само вклучување на САД во бриселските преговори, туку и заживување на идејата за именување на специјален претставник

Прогласена епидемија на мали сипаници во Ниш

Општата здравствена состојба на заболените пациенти е добра, без компликации.

Индиски министер за здравство: Карциномот е Божја правда

Пациенти кои боледуваат од рак и опозициските партии побараа јавно извинување од министерот.

НАЈЧИТАНИ