• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Плусинфо21:10 14 ноември 2017 ● Прочитано 676

Американската телевизијата Си-Ен-Ен емитуваше снимка од Либија на која е прикажано јавно наддавање за продажба двајца робови, кои веројатно дошле во Либија како мигранти од Нигерија.

На снимката, која била направена во август, се гледаат лицата на луѓето кои се понудени на продажба и се слуша како потенцијалните купувачи се наддаваат.

Цената на првиот понуден роб пораснала од 800 на 1.200 либиски динари (570 долари). Притоа продавачот го нуди како „добар работник на фарма“, додека другиот роб е понуден како „силен маж кој може да се користи за копање“.

По граѓанската војна, западната воена интервенција и падот на режимот на либискиот водач Моамер Гадафи, Либија стана главна транзитна земја за мигранти од Африка кои сакаат да пристигнат до Европа преку медитеранската рута.

Се проценува дека дел од мигрантите завршуваат на продажба на вакви аукции на кои се купуваат робови за потребите на поедници во Либија и соседните арапски држави.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Собири низ светот против Трамп и сексуалното возменирување

Протестот во Њујорк е еден од над 200 такви акции кои викендот се планирани низ светот.

Во пожар во индиска фабрика за петарди загинаа најмалку 17 лица

Дванаесет противпожарнии возила три часа го гаснеа огнот.

Меркел: Бугарија да ја забрза европската интеграција на Западен Балкан

Меркел, која е во посета наСофија на покана на премиерот Бојко Борисов, истакна дека Бугарија многу добро се подготвила за претседавањето со ЕУ.

Нападнат хотел во Кабул, се пука во гостите (ВИДЕО)

Се претпоставува дека напаѓачите се талибанци кои ги ликвидираат гостите.

Турција бомбардира цели во северозападна Сирија

Дел од турските медиуми објавија дека група борци на сириската опозиција, поддржана од Турција, се упатила кон Африн како дел од турската офанзива.

НАЈЧИТАНИ