• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА21:22 14 ноември 2017 ● Прочитано 623

оНајстариот син на американскиот преседател Доналд Трамп, Доналд Трамп помладиот денеска објави серија приватни пораки што ги разменувал со Викиликс за време и по завршувањето на ланските претседателски избори во САД.

Објавувањето на дописите на Трамп помладиот уследи откако вчера весникот „Атлантик“ информира дека тој разменувал пораки со Викиликс и тоа во периодот кога сајтот објави дел од украдените електронски писма на демократската претседателска кандидатка Хилари Клинтон.

Во објавените дописи, Викиликс му се заблагодарува на Трамп помладиот за „позитивните коментари“ на неговиот татко за сајтот, но и бара од него да им ги достави даночните пријави на актуелниот американски претседател.

Во одговорите на Трамп помладиот до Викиликс, тој меѓу другото се согласува „да се распраша наоколу“ за политчките активности на конгресните комитети за кои пишувал сајтот.

Допишувањата почнале лани во септември и траеле до јули годинава.

Адвокатаот на Трамп помладиот, Алан Футерфас во меѓу време информира дека овие, како и други дописи им ги доставил на трите комитети на американскиот Конгрес кои водат истраги за руската вмешаност во ланските претседателски избори и за неговото учество во кампањата на татко му. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Уапсени 400 трговци со луѓе, спасени 500 жртви

Интерпол соопшти дека околу 500 лица, вклучувајќи и 236 малолетници, биле спасени во истовремени операции во Чад, Мали, Мавританија, Нигер и Сенегал.

Во ЕУ годишно се случуваат 215.000 сексуални кривични дела

Најголем број сексуални кривични дела се регистрирани во Англија и Велс - 64.500 од кои 38.500 силувања.

Кондолиза Рајс се вклучуива во дијалогот Белград- Приштина

Во фокусот на информацијата не е само вклучување на САД во бриселските преговори, туку и заживување на идејата за именување на специјален претставник

Прогласена епидемија на мали сипаници во Ниш

Општата здравствена состојба на заболените пациенти е добра, без компликации.

Индиски министер за здравство: Карциномот е Божја правда

Пациенти кои боледуваат од рак и опозициските партии побараа јавно извинување од министерот.

НАЈЧИТАНИ