• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
МИА21:45 14 ноември 2017 ● Прочитано 685

Кошаркарите на македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром ја постигнаа четвртата победа во Првата лига откако вечерва во последниот дуел од 6.коло на домашен терен го победија новиот прволигаш Гостивар со 75:67 (17:18; 16:11; 24:20 и 18:18).

Првиот период минимално им припадна на гостите, а „металците“ пресвртот го направија во вториот и третиот период и по 30 минути играа имаа водство од 57:49. До крајот на дуелот успеаја да ја зачуваат предноста. За тимот на Гостивар ова беше втор пораз.

Најефикасен на дуелот беше Марко Симоновски од МЗТ Скопје со 22 поена.

По комплетирањето на 6.коло двете екипи имаат по 10 бодови (скор 4 победи и 2 пораза) исто колку и тимовите на Фени Индустри и на АВ Охрид. Овие четири тимови се на делба од 4-7 место на табелата.

На врвот е Работнички со максимални 12 бода, а бод помалку имаат Блокотехна и Карпош Соколи.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Хрватска ја совлада Норвешка и ги задржа шансите за пласман во полуфинале

На полувреме беше 17:15 за Хрватска, во 36. минута Норвешка дојде најблиску до 20:19, но потоа Хрватите дојдоа и до пет голови предност.

Французите ја совладаа Шведска

Актуелните светски шампиони Францусите вечерва во загрепска,, Арена" ја совлада Шведска со 23:17 полувреме 13:10.

Македонија го одработи последниот тренинг пред мечот со Шпанија

Вечерва следува уште видео анализата пред утрешниот дуел со Шпанија кој ќе се игра во вечерниот термин од 20 часот и 30 минути.

Дресен најбрз на спустот во Кицбил

Дресен (24) до својот прв триумф во кариерата во СК, стигна во време од 1 минута и 56,15 секунди.

Победа на Челзи против Брајтон и Хов Албион

Азар со својот втор гол во 77.минута зголеми на 3-0, а конечниот резултат 4-0 го постави Виктор Мозес во последните мигови од средбата (89).

НАЈЧИТАНИ