• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА21:45 14 ноември 2017 ● Прочитано 614

Кошаркарите на македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром ја постигнаа четвртата победа во Првата лига откако вечерва во последниот дуел од 6.коло на домашен терен го победија новиот прволигаш Гостивар со 75:67 (17:18; 16:11; 24:20 и 18:18).

Првиот период минимално им припадна на гостите, а „металците“ пресвртот го направија во вториот и третиот период и по 30 минути играа имаа водство од 57:49. До крајот на дуелот успеаја да ја зачуваат предноста. За тимот на Гостивар ова беше втор пораз.

Најефикасен на дуелот беше Марко Симоновски од МЗТ Скопје со 22 поена.

По комплетирањето на 6.коло двете екипи имаат по 10 бодови (скор 4 победи и 2 пораза) исто колку и тимовите на Фени Индустри и на АВ Охрид. Овие четири тимови се на делба од 4-7 место на табелата.

На врвот е Работнички со максимални 12 бода, а бод помалку имаат Блокотехна и Карпош Соколи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Вкупно 11 екипи со обезбеден пласман во нок аут фазата од Лига Европа

Во тек се уште 10 натпревари од петтото коло од ова натпреварување.

Јаневски: Задоволен од учинокот на мојот тим во вториот дел

Зенит на полувреме имаше водство од 2:0, а Вардар во последната минута преку Дејан Блажевски го намали водството на ривалот.

Македонија победи на гостувањето во Словачка

На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Младите македонски фудбалери подобри од врсниците од Турција

Македонската репрезентација ја победи Турција со 1:0 во вториот контролен натпревар кој се одигра во Скопје.