• 21 јануари 2018
  • Вести денес: 0
Драгица Христова00:23 15 ноември 2017 ● Прочитано 6303

Кристина Петрушевска и Васка Јаковлеска ги врзува една работа – и двете се мајки на деца со дијабетес. Тие ни ги раскажаа своите приказни токму на денот кога светот го одбележа денот посветен на дијабетесот.

Ќерката на Кристина, Маја, има веќе 16 години и е средношколка, а Јаков, синчето на Васка има само четири години. И покрај разликата во возраста помеѓу децата, нив две ги врзуваат истите проблеми.

Се консултираат кога имаат некакви недоумици околу дозирањетона инсулинот, се информираат за новитетите, си помагаат, разменуваат искуства помеѓу себе, но и со останатите членови на здружението на дијабетичари, затоа што кога еднаш ќе им ја постават дијагнозата, овие луѓе мора да се научат да живеат со болеста до крајот на животот.

Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Состојби кај кои ракијата може да послужи како лек

На Балканот ракијата се смета за национален пијалок, а приказните за нејзината лековитост се премесуваат од колено на колено.

Зошто се здрави коските и како можат да ве препородат?

Освен супите од коски кои ги готвеа нашите баби, коските можат и да се испечат, а печената коскена срж да ви послужи како најдобар намаз за леб

5 начини да го исчистите црниот дроб

Телото ви дава знаци дека е полно со токсини со следните симптоми: главоболка, замор, болка во зглобовите, запек, гасови и надуеност.

Докиќ: Секој трет Македонец има алергии

Алергиите, особено оние од доменот на домашна прашина и целогодишните, се асоцирани со аерозагадувањето, вели проф. д-р Дејан Докиќ.

Кардиолог открива каков леб можеме да јадеме колку што сакаме

Според Стивен Гандри, кардиолог од Небраска, единствениот леб кој можеме да го јадеме без грижа на совест, воопшто не содржи житарки.

НАЈЧИТАНИ