• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 73
МИА08:32 15 ноември 2017 ● Прочитано 486

Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа писмено го информира претседателот на Косово, Хашим Тачи дека ја замрзнува секоја форма на комункација со него.

Според партскиот портпарол Игор Симиќ, во писмото упатно до Тачи, СЛ наведува дека неговата политиката во врска со позицијата и правата на Србите во Косово е „протвуставна, неправедна и штетна за српскиот народ“.

Српската листа смета Тачи „не направил ништо за спроведување на договорот од Брисел, иако и самиот е негов потписник“, посебно посочувајќи го „недостигот на негова ангажираност“ во врска со формирањето на Заедницата на српски општини.

Партијата, исто така, го обвинува Тали дека на локалните избори работел против интересите на СЛ „ангажирајќи при тоа и агенти“ за постигнување на целите.

- Со помош на вашиот соработник Елми Речица и структурите на тајната служба, работевте на уривање на легитимниот претставник на Српска листа, со цел да го донесите вашиот поданик Ненад Цветковиќ за градоначалник на Партеш, стои во писмото на СЛ до Тачи.

Како што јави дописникот на МИА, забелешката се однесува на изборите за градоначалник на Партеш, каде Српска листа прогласи победа, но изборните органи решија во оваа општина да се одржи и втор круг, поради „купување гласови“ од страна на партијата. Во Партеш, како и во 19 други косовски општини, вториот круг на гласање ќе се одржи на 19 ноември.

СЛ, исто така, изразува незадоволството и околу некои други нерегуларности при употребата на српскиот јазик и јазиците на другите немнозински етнички заедници во локалните и централните косовски институци.

На крајот од писмото, Српска листа наведува дека комункацијата со Тачи ќе ја обнови дури тогаш кога тој ќе запре со „таквите негови практики“.

Инаку, Српска листа е дел и од владината коалиција и без гласовите на нејзините пратеници Владата не би имала мнозинство во косовското Собрание 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Талибанци убија осум полицајци во напад во централен Авганистан

Портпаролот на гувернерот на провинција наведе дека талибанците го нападнале полицискиот контролен пункт од четири страни, користејќи тешко оружје.

Земјотрес од 4,8 степени го стресе Пловдив

Епицентарот на земјотресот е на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 километри југоисточно од Пловдив и е на длабочочина од 10 км.

Маж се разнесе со бомба пред американската амбасада во Подгорица (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Непосредно пред самоубиството, лицето од крстосницата кај Спортскиот центар фрлило експлозивна направа во кругот на американската амбасада.

Во Мексико повредени 25 лица при експлозија на траект

Повредените се главно мексикански државјани, а има и тројца Канаѓани и двајца Американци.

Бројот на загинати во автобуската несреќа во Перу се искачи на 44 лица

Во несреќата се повредени 12 лица, кои со хеликоптери биле пренесени во болница.

НАЈЧИТАНИ