• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 71
МИА08:46 15 ноември 2017 ● Прочитано 430

Кина в петок ќе испрати во Севeрна Кореја специјален претставник на претседателот Си Џинпинг, јави Синхуа.

Сонг Тао, висок претставник од Бирото за меѓународни односи во Комунистичката партија, ќе има задача да го информира Пјонгјанг за ситуацијата поврзана со партискиот конгрес на кој Си беше реизбран за шеф на државата.

Испраќањето специјален претставник се случува во момент на влошени односи меѓу Пекинг и Пјонгјанг поради севернокорејската нуклеарна и балистичка програма.

Пекинг е главен дипломатски и економски сојузник на Северна Кореја и поддржа неколку серии меѓународни санкции против Пјонгјанг.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Талибанци убија осум полицајци во напад во централен Авганистан

Портпаролот на гувернерот на провинција наведе дека талибанците го нападнале полицискиот контролен пункт од четири страни, користејќи тешко оружје.

Земјотрес од 4,8 степени го стресе Пловдив

Епицентарот на земјотресот е на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 километри југоисточно од Пловдив и е на длабочочина од 10 км.

Маж се разнесе со бомба пред американската амбасада во Подгорица (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Непосредно пред самоубиството, лицето од крстосницата кај Спортскиот центар фрлило експлозивна направа во кругот на американската амбасада.

Во Мексико повредени 25 лица при експлозија на траект

Повредените се главно мексикански државјани, а има и тројца Канаѓани и двајца Американци.

Бројот на загинати во автобуската несреќа во Перу се искачи на 44 лица

Во несреќата се повредени 12 лица, кои со хеликоптери биле пренесени во болница.

НАЈЧИТАНИ