• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 83
МИА08:47 15 ноември 2017 ● Прочитано 270

Во Македонија утрово е облачно со врнежи од дожд и дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Во текот на денот врнежите од дожд на повеќе места ќе бидат обилни, особено во јужните и централните делови. Локално ќе има услови и за пороен дожд и грмежи. Максималната температура денеска ќе движи од 10 до 15 степени.

УХРМ информира дека најмногу дожд има наврнато во Маврово – 28 литри на метар квадратен, а најмалку во Крива Паланка и Виница само еден литар на метар квадратен. Во Гевгелија наврнале 26 литри на метар квадратен, во Лазарополе 24, Пожаране 22, Демир Капија 19, Крушево 16, Дојран и Претор 12, Дебар 10, Охрид 9, Битола 7, Тополчани и Тетово 6, Струмица и Зајчев Рид во Скопје 4, Петровец Скопје 3 и Штип и Прилеп 2 литри на метар квадратен.

Влажниот бран што ја зафати Македонија се очекува да предизвика зголемување на водостоите на реките, кои сеуште се под просекот за ноември.

Зголемување на водостојот се очекува на сите водотеци низ земјава, особено кај помалите каде се можни локални излевања. Од УХРМ предупредуваат на внимателно движење покрај водотеците, особено покрај помалите, и будно следење на состојбата во следните денови. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

До 2050 во Македонија 33 отсто од населението ќе биде старо

Политиките на државата треба да се ревидираат за да можат да одговорат на потребите на трендот на стареење на населението.

СЈО испрашува сведок дали продал механизација на Кочан, тој не може да го потврди потписот

Сведокот рече дека фактурите се негови, меморандумот е негов, но за потписите не можеше да потврди, зашто имал 2-3 различни потписи.

Масовното труење останува енигма

Според директорот на гостиварската болница, постојат две хипотези за масовното труење: сезонски вирус или задоцнети анализи.

Позитивна препорака од ЕУ се очекува во февруари

Хан рече дека македонските политичари се должни пред граѓаните да најдат решение, компромис во врска со спорот околу името.

СЛОБОДЕН УДАР Сакатиот, Ќосиот и Женкарот

Според него, асексуалци се луѓето кои одат во црква, редовно постат и имаат контакт со православни свештеници.

НАЈЧИТАНИ