• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 72
МИА08:53 15 ноември 2017 ● Прочитано 637

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Лондон, по победата остварена синоќа над Александер Зверев од Германија со 2-1.

Првиот сет ветеранот го доби на тај-брејк со 7:6, Германецот со 7:5 возврати во вториот сет, а во решавачкиот Федерер беше убедлив со 6:1.

Претходно во 2. коло од групата „Борис Бекер“ Џек Сок го победи Марин Чилиќ кој ги загуби шансите за влез меѓу четворицата најдобри.

По две рудни Федерер има две победи, Зверев и Чилиќ по една победа и еден пораз, Чилиќ два пати загуби.

Денеска на Мастерсот во Лондон на распоредот се мечевите од 2. коло во групата „Пит Сампрас.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Манчестер јунајтед и Севилја одиграа без голови, Шахтјор со пресврт ја совлада Рома

Домаќините кон крајот на првото полувреме имаа две посериозни шанси, а Манчестер јунајтед воглавно се бранеше.

Рива: Репрезентацијата на Југославија од 1991 година најдобар европски тим во историјата

Поранешниот бек на Милано се осврна и на промените во кошарката денес.

Куп на Македонија: Вардар и Шкендија ремизираа

Фелипе во 79. минута со гол од слободен удар го израмни резултатот на конечни 1:1 и го спаси Вардар од пораз.

Норвешка го освои златото во брзо лизгање

Бронзата ја освоија Холанѓаните по победата во малото финале над Нов Зеланд.

Руска тинејџерка постави нов рекорд во уметничко лизгање (ВИДЕО)

Со оцена од 82,92 бодови го собори светскиот рекорд кој десет минути претходно го постави нејзината сонародничка Јевгенија Медведева (81,61).

НАЈЧИТАНИ