• 24 ноември 2017
  • Вести денес: 6
МИА09:02 15 ноември 2017 ● Прочитано 1049

Дебитантската стихозбирка „Еленот слуша виножито” од младата поетеса Магдалена Чапаровска вечер ќе биде промовирана во клубот „Менада“ во Скопје. Делото го издаде Издавачкиот центар „Три“.

Промотор на збирката ќе биде писателот и поет Стефан Марковски, а стиховите ќе ги чита младата актерка Владанка Димковска.

- Иако се работи за поезија која е инспирирана од актуелни, современи проблеми (ангажирана поезија), сепак песните во оваа книга се издигнуваат на повисоко естетско ниво благодарение на длабоката семантика и умножените значења - потенцира рецензентката Виолета Танчева-Златева за оваа прва поетска пројава на Чапаровска.

Според Танчева-Златева, се работи за стихови на млада личност која негува голема страст кон животот, има длабока смисла за детали, поседува префинета интуитивност и сензуалност, а сепак во позадина прозвучуваат со тон на длабока меланхолија, а наместа и иронија.

Магдалена Чапаровска (1983) е родена во Скопје. Дипломирала и магистрирала Општа психологија и советување во Солун. Пишува проза и поезија од рана возраст. Досега учествувала на повеќе литературни конкурси и фестивали. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Театарот „Војдан Чернодрински“ треба да биде самостојна институција

Театарот ја има претрпено најголемата штета во последните години, губејќи го брендот Народен театар „Војдан Чернодрински“ - Прилеп.

„Јадран филм“ ѝ врати 300.000 евра на Агенцијата за филм

Како ќе се наплати остатокот ќе сезнае по завршување на истрагата на ЈО и Финансиската полиција кои ја проверуваат документацијата, вели Тозија.

Промоција на книгата „Песна без зборови" од Весна Малјановска

Малјановска е музички теоретичар, педагог и новинар во културно- уметничката програма на Македонската телевизија.

Патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес “ од утревечер во Охрид

Водичи за посетителите ќе бидат млади волонтери, средношколци кои поминале обука за да ја раскажат приказната на Ана Франк.

Во Струмица премиера на претставата „Царот Владислав“

Ова е четврта премиера на НТ „Антон Панов“ за сезонава, а е работена по текст дебитантски текст на авторот, струмичанецот Борис Јанков.

НАЈЧИТАНИ