• 17 декември 2017
  • Вести денес: 27
Плусинфо13:25 05 декември 2017 ● Прочитано 4672

Црната ротква е малку подзаборавена намирница која е исклучително здрава и се користи за лекување на различни видови на болести.

Има многу позитивни својства кои добро делуваат на проблемите со штитната жлезда, како и во борбата против лошото варење. За оваа намирница се вели и дека е одличен лаксатив од причина што се нејзините својства многу ефикасни.

Црната ротквица може многу да помогне во подобрување на здравјето, но може и да ви го обнови ткивото на кожата.

Освен тоа, ротквицата може да ви помогне да ги исфрлите од организмот сите штетни материи, но и да се изборите со болките во стомакот.

Не треба да се збаорави ниту на позитивното дејство на ротквата на црниот дроб затоа што го чисти и помага за подобрување на неговите функции. Ротквата е богата со витамин Ц и со различни антиоксиданси и хранливи материи.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Здравје за сите, куркума за сѐ

Куркумата има противвоспалителни, антиоксидациски, антиканцерогени, антибактериски и противгабични својства и се препорачува за разни тегоби и болести

Вградено првото вештачко срце во институтот „Дедиње“ во Белград

Зафатот бил извршен во саботата од тим лекари на тој Институт врз пациент на возраст од 43 години, кој имал изразена слабост на работата на срцето.

Здрави грицки за филмска вечер

Последниве години, леблебиите се неправедно запоставени што е вистинска штета со оглед на тоа што вкусни, здрави, полни со протеини и со влакна

Најздрави намирници за декември

Трошиме многу енергија за да одгледаме храна на погрешно место и во погрешен период од годината. Сезонската храна е поздрава, повкусна и поефтина.

Порше започна со производство на мед

Медот се продава под брендот Турбиншен. Пчелите се само еден во низата еколошки проекти, кои ги спроведува автомобилскиот бренд.

НАЈЧИТАНИ