• 17 декември 2017
  • Вести денес: 27
Плусинфо12:09 06 декември 2017 ● Прочитано 4222

Јапонското јаболко изобилува со огромни количини витамин А и бетакаротени.

Во едно јапонско јаболко има приближно 50% од дневните потреби на витамин А,кој е важен за острината на видот и здравјето на коските, кожата и непцата.

Освен овој витамин, јапонското јаболко содржи и голема количина на витамин Ц и железо.

Исто така, јапонското јаболко изобилува и со минерали, меѓу кои и селен. Токму поради антиоксидантните својства на овој минерал, по катастрофата во Чернобил, од Валандово биле извезени големи количини на јапонски јаболка токму за овој регион.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Здравје за сите, куркума за сѐ

Куркумата има противвоспалителни, антиоксидациски, антиканцерогени, антибактериски и противгабични својства и се препорачува за разни тегоби и болести

Вградено првото вештачко срце во институтот „Дедиње“ во Белград

Зафатот бил извршен во саботата од тим лекари на тој Институт врз пациент на возраст од 43 години, кој имал изразена слабост на работата на срцето.

Здрави грицки за филмска вечер

Последниве години, леблебиите се неправедно запоставени што е вистинска штета со оглед на тоа што вкусни, здрави, полни со протеини и со влакна

Најздрави намирници за декември

Трошиме многу енергија за да одгледаме храна на погрешно место и во погрешен период од годината. Сезонската храна е поздрава, повкусна и поефтина.

Порше започна со производство на мед

Медот се продава под брендот Турбиншен. Пчелите се само еден во низата еколошки проекти, кои ги спроведува автомобилскиот бренд.

НАЈЧИТАНИ