• 17 декември 2017
  • Вести денес: 27
Плусинфо13:59 06 декември 2017 ● Прочитано 4495

Киселите краставички се сметаат за здрава храна со векови. Клеопатра дури тврдеше дека нејзината исхрана со кисели краставички помогнала да се одржи нејзината убавина, а Јулиј Цезар ги хранел со нив своите војници за да им ја зголеми силата. 

Киселите краставички се одличен додаток во салати или сендвичи, но дали знаевте дека можете да ја искористите и течноста во која стојат?

Прочитајте повеќе на порталит „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Здравје за сите, куркума за сѐ

Куркумата има противвоспалителни, антиоксидациски, антиканцерогени, антибактериски и противгабични својства и се препорачува за разни тегоби и болести

Вградено првото вештачко срце во институтот „Дедиње“ во Белград

Зафатот бил извршен во саботата од тим лекари на тој Институт врз пациент на возраст од 43 години, кој имал изразена слабост на работата на срцето.

Здрави грицки за филмска вечер

Последниве години, леблебиите се неправедно запоставени што е вистинска штета со оглед на тоа што вкусни, здрави, полни со протеини и со влакна

Најздрави намирници за декември

Трошиме многу енергија за да одгледаме храна на погрешно место и во погрешен период од годината. Сезонската храна е поздрава, повкусна и поефтина.

Порше започна со производство на мед

Медот се продава под брендот Турбиншен. Пчелите се само еден во низата еколошки проекти, кои ги спроведува автомобилскиот бренд.

НАЈЧИТАНИ