• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 76
МИА18:19 06 декември 2017 ● Прочитано 1956

Пожар попладневно избувна во куќа во населбата „11 Октомври“ во Кисела Вода.

- Опожарена е внатрешна просторија во куќата и нема повредени - изјави за МИА Ѕвонко Томевски, командант на Противпожарната единица на Град Скопје.

Интервенирано е со три возила и осум пожарникари. Пожарот е изгаснат, екипите се уште го расчистуваат теренот. Засега не се познати причините за пожарот, кој бил пријавен во 17.10 часот. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Богоев најави санкции за сите што го загадуваат Кејот на Вардар

Како една од првите критични локации е посочен Кејот на Вардар, односно мостот „Газела”, каде што честопати локалното население создава депонија.

На местото на Ќосето - дрво со плочка „Секој има исто право на праведно и јавно судење“!

Скопскиот градоначалник рече дека со отстранување на споменикот, започнува справувањето со проектот „Скопје 2014“.

Уметност на мраз на Skopje on Ice 2018

Во наредните два дена во Скопје ќе се одржи Вториот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice 2018“.

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Констатирано едека спомен обележјето не е поставено на одобрената микро локација и издаденото решение од страна на Град Скопје, објаснуваат од Центар.

Тодор Петров му запали свеќа на Ќосето (ГАЛЕРИЈА)

Тој пред неполн половина час со такси дојде до местото каде беше поставен споменикот и запали свеќа.

НАЈЧИТАНИ