• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 78
Александар Самарџиски08:54 07 декември 2017 ● Прочитано 1268

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за предметот на СЈО познат како „шамарите во Центар“, а се очекува денеска во судница да сведочи поранешниот градоначалник, Андреј Жерновски, и уште една оштетена за време на насилните протести летото 2013 година.

Со обвинението на СЈО опфатени се вкупно 14 лица, првообвинет е поранешниот премиер Никола Груевски, а веднаш зад него е екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, како и поранешната советничка во Центар, а актуелна пратеничка Даниела Рангелова.

На минатите рочишта, двајцата обвинети Томислав Лазаров и Јордан Ристевски, тогашни советници од ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар, ја признаа вината и двајцата добија условни казни, шест месеци затвор ако во наредните две години не сторат ново кривично дело. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Пратеникот Сашо Василевски останува во притвор

Освен него, во притвор остануваат Душко Лазаров, Горан Ѓошевски и Митко Пешов.

Владата ќе помогне во бесплатното болничко лекување на најсиромашните

Убеден сум дека Парламентот би дал поддршка на вакви решенија кои ќе го олеснат животот на сиромашните граѓани, рече премиерот.

Мисовски со аплауз седна во столчето на Џафери

Мисовски е првиот потпретседател во актуелниот собраниски сотав кој претседава со пленарна седница.

Во Велес ќе има две нови јавни претпријатија, за гас и за паркинзи

Коцевски најави и набавка на две нови возила за комунален отпад во високите стрмни делови од градот со тесни улички.

Заев: Максимална казна - јасна порака за случајот со девојчето од Домот „25 мај“

Ова монструозно нешто што му се случи на девојчето не треба да му се случи на ниту едно дете без разлика дали е во домовите или со своите семејства.

НАЈЧИТАНИ