• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 77
Плусинфо09:13 07 декември 2017 ● Прочитано 1199

Швајцарскиот инвестициски фонд ФОС Асет менаџмент е првиот инвеститор кој потпишал меморандум за разбирање со условите предложени од трите банки. Фондот депонирал 3 милиони евра кај банките доверители, но дали ќе ја преземат компанијата или таа ќе оди во рацете на друг инвеститор, ќе се знае на крајот од денов кога истекува рокот.

Од ФОС Асет неофицијално објаснуваат дека се подготвени да ги преземат сите долгови на комбинатот кои достигаат 60 милиони евра, да вложат дополнителни 30 милиони за инвестиции и ќе ги задржат на работа сите вработени.

Тврдат дека имаат финансиска и техничка кондиција најдоцна за 2 месеца да почнат со производство доколку постигнат конечен договор со стечајниот управник и со доверителите. 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Агенцијата за медиуми најмногу пари ќе потроши за плати

АВМУ покажала солидно ниво на транспарентност, но треба да си ја заврши и стратегијата за развој на аудиовизуелната дејност.

Тевдовски: Се зајакнува транспарентноста и контролата на јавните набавки

Согласно европските правила и практика, новиот закон нуди можност покрај цената во предметот на набавката да се вреднува и квалитетот.

Вработените во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прилеп-Градско

Инсистираат да им бидат исполнети барањата за исплата на две плати за да почнат да работат и да чекаат шест месеци, како што е договорено со Владата.

Македонски Телеком ја зголеми нето добивка

На пазарот на мобилната телефонија, компанијата има удел од 48,6 отсто, а базата на претплатници на крајот од минатата година изнесувал 1.203.000.

АЕК ќе потроши 5 милиони денари повеќе за плати на вработените

Најмногу пари Агенцијата ќе потроши за кулата во Водно, но дали таа воопшто ќе се гради, треба да каже Владата.

НАЈЧИТАНИ