• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 78
МИА10:08 07 декември 2017 ● Прочитано 416

Десетина припадници на италијанското неофашистичко движење Нова сила (ФН) со димни бомби го нападнаа седиштето на весникот „Република“ и повикаа на бојкот на левичарскиот дневник и на неделникот „Еспресо“.

Според ФН, весникот промовира „отворање на италијанските граници за илегални имигранти“.

За време на протестот, припадник на неофашистичкото движење прочитал „објава на војна“ против весникот.

Италијанското Министерство за внатрешни работи е под притисок да преземе акција против антимигрантските и неофашистичките групи.

Градоначалничката на Рим, Вирџинија Раги од популиситчкото Движење Пет ѕвезди (М5С), која честопати е мета на критики од страна на „Република“, му изрази поддршка на весникот.

Италија во моментов е главна дестинациска земја во Европа за мигрантите што доаѓаат од Африка. По затворањето на балканската рута на крајот на 2016 година, најголем дел од мигрантите што илегално влегуваат во Европа, тоа го прават преку Либија и Средоземно Море до Италија. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Ирачките власти и предадоа на Русија четири жени и 27 деца поврзани со ИД

Во ирачките судови има стотици предмети против странци приведени заедно со нивните деца од август, по падот на бастионите на ИД.

Талибанци убија осум полицајци во напад во централен Авганистан

Портпаролот на гувернерот на провинција наведе дека талибанците го нападнале полицискиот контролен пункт од четири страни, користејќи тешко оружје.

Земјотрес од 4,8 степени го стресе Пловдив

Епицентарот на земјотресот е на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 километри југоисточно од Пловдив и е на длабочочина од 10 км.

Маж се разнесе со бомба пред американската амбасада во Подгорица (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Непосредно пред самоубиството, лицето од крстосницата кај Спортскиот центар фрлило експлозивна направа во кругот на американската амбасада.

Во Мексико повредени 25 лица при експлозија на траект

Повредените се главно мексикански државјани, а има и тројца Канаѓани и двајца Американци.

НАЈЧИТАНИ