• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 75
Плусинфо10:24 07 декември 2017 ● Прочитано 1715

Новинарот Драган Павловиќ Латас и неговата адвокатка на денешното рочиштето за случајот „Тотал“ побараа од судијката да им забрани на новинарите да снимаат пред почетокот на судењето. Судијката го одобри нивното барање и иако новинарите имаа претходно добиена дозвола дека ќе можат да направат инсерти од судењето, им беше дозволено да ги снимаат само обвинителите на СЈО.

Денешното рочиште беше одложено затоа што бранителката на Латас побара судењето да биде снимено, повикувајќи се на Законот за кривична постапка.

Овој случај на СЈО се однесува на даночно затајување во периодот од 2008 до 2015 година. Латас се товари дека како сопственик и управител на фирмите за маркетинт и конслатинг услуги „Тотал маркетинг“ ДООЕЛ Скопје, „Медиамакс“ и „Тотал Медиа Центар“ ДООЕЛ Скопје давал лажни податоци во завршните сметки за да одбегне плаќање даноци. Фирмите, според обвинението, го оштетиле буџетот за 121 илјада евра, а обвинетиот за 63 илјади евра. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Мисовски со аплауз седна во столчето на Џафери

Мисовски е првиот потпретседател во актуелниот собраниски сотав кој претседава со пленарна седница.

Во Велес ќе има две нови јавни претпријатија, за гас и за паркинзи

Коцевски најави и набавка на две нови возила за комунален отпад во високите стрмни делови од градот со тесни улички.

Заев: Максимална казна - јасна порака за случајот со девојчето од Домот „25 мај“

Ова монструозно нешто што му се случи на девојчето не треба да му се случи на ниту едно дете без разлика дали е во домовите или со своите семејства.

Шекеринска: Само со европско однесување на Балканот ќе дојдеме до резултати

Министерката за Дојче Веле вели дека Македонија е фокусирана на реформите, а членството во НАТО и ЕУ се можност за стабилен регион и економски развој.

Тунтев 10 години сонувал премиер како Зоран Заев

Тунтев 16 минути од собраниската говорница му се обраќаше на Заев со цитати од Мартин Лутер Кинг и со пофалби до премиерот.

НАЈЧИТАНИ