• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 78
МИА10:41 07 декември 2017 ● Прочитано 1415

Во јапонската престолнина Токио, денеска беше извршена жрепката за групите на Светското првенство за одбојкарки.

Во А-групата ќе играат: Јапонија, Холандија, Аргентина, Германија, Камерун и Мексико.

Репрезентациите на Кина, Италија, Турција, Бугарија, Канада и Куба ја сочинуваат Б-групата.

Одбојкарките на САД, Русија, Јужна Кореја, Тајланд, Азербејџан и Тринидад и Тобаго ќе се натпреваруваат во групата Ц.

Учесници во Д-групата се: Србија, Бразил, Доминиканската Република, Порторико, Казахстан и Кенија.

Поставување во вториот круг на турнирот по четири најдобри селекции од сите групи каде што по 16 национални тимови ќе бидат поделени во две групи.

Светското првенство во Јапонија ќе се игра од 29 септември до 20 октомври следната година. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Манчестер јунајтед и Севилја одиграа без голови, Шахтјор со пресврт ја совлада Рома

Домаќините кон крајот на првото полувреме имаа две посериозни шанси, а Манчестер јунајтед воглавно се бранеше.

Рива: Репрезентацијата на Југославија од 1991 година најдобар европски тим во историјата

Поранешниот бек на Милано се осврна и на промените во кошарката денес.

Куп на Македонија: Вардар и Шкендија ремизираа

Фелипе во 79. минута со гол од слободен удар го израмни резултатот на конечни 1:1 и го спаси Вардар од пораз.

Норвешка го освои златото во брзо лизгање

Бронзата ја освоија Холанѓаните по победата во малото финале над Нов Зеланд.

Руска тинејџерка постави нов рекорд во уметничко лизгање (ВИДЕО)

Со оцена од 82,92 бодови го собори светскиот рекорд кој десет минути претходно го постави нејзината сонародничка Јевгенија Медведева (81,61).

НАЈЧИТАНИ