• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 78
МИА10:44 07 декември 2017 ● Прочитано 1889

Семејството од рускиот град Усуриск претрпело шок кога на нивна адреса дошла покана нивниот седумгодишен син да се пријави во војска.

Семејството на Саша Гумењук ја објавило поканата за првооделенецот на социјалните мрежи со саркастичен коментар дека ќе ја „исполнат наредбата“.

Локалните медиуми од овој град на далечниот исток на Русија ги контрактирале воените власти, кои велат дека се работи за грешка во запишување на годината на раѓање.

Детето за локалниот порал Усурмедиа рекло дека жали што овојпат мора да ја одбие поканата да го отслужи воениот рок. Негов сон, рекол Саша, е да стане полицаец кога ќе порасне.

Во Русија, секој машки граѓанин кој ќе наполни 18 години мора да отслужи едногодишен воен рок.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Нутриционистката што тврдеше дека веганството лекува рак, почина од - рак

Мари во своите емисии тврдела дека веганството може да ги излекува луѓето од рак и од хомосексуалност.

Каде е најсигурно да се роди дете?

Деновиве УНИЦЕФ ја објави листата на земји со најмал и најголем морталитет. Еве каде е најсигурно место за раѓање

Данците знаат како да одгледаат среќно дете

Поимите како што се „hygge“ и „lykke“се дански зборови кои означуваат благосостојба и среќа, како и квалитетен и исполнет живот.

Отишол на трансплантација, си заминал со две срца

Во операцијата која траела седум часа новиот орган бил сместен меѓу срцевата кеса и старото срце на 55-годишниот пациент.

Американско пиво со вкус на солзавец

Необичното пиво содржи бибер-спреј, главната состојка на солзавецот. Во едно шише ќе има 750 мл пиво, а во продажба ќе бидат пуштени само 200 шишиња.

НАЈЧИТАНИ