• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 75
МИА10:50 07 декември 2017 ● Прочитано 1151

Европската комисија предложи пакет мерки за реформирање на еврозоната и зголемување на нејзината отпорност на идните кризи. Меѓу нив е и предлогот спасувачкиот фонд на еврозоната

- Европскиот стабилизациски механизам (ЕСМ) да се трансформира во Европски монетарен фонд (ЕМФ). Задачата на ЕМФ би била да обезбедува кредити за земјите членки, кои имаат финансиски проблеми, но би можел да развие и нови финансиски инструменти што би биле користени за давање дополнителна помош на членките погодени со финансиски проблеми. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Агенцијата за медиуми најмногу пари ќе потроши за плати

АВМУ покажала солидно ниво на транспарентност, но треба да си ја заврши и стратегијата за развој на аудиовизуелната дејност.

Тевдовски: Се зајакнува транспарентноста и контролата на јавните набавки

Согласно европските правила и практика, новиот закон нуди можност покрај цената во предметот на набавката да се вреднува и квалитетот.

Вработените во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прилеп-Градско

Инсистираат да им бидат исполнети барањата за исплата на две плати за да почнат да работат и да чекаат шест месеци, како што е договорено со Владата.

Македонски Телеком ја зголеми нето добивка

На пазарот на мобилната телефонија, компанијата има удел од 48,6 отсто, а базата на претплатници на крајот од минатата година изнесувал 1.203.000.

АЕК ќе потроши 5 милиони денари повеќе за плати на вработените

Најмногу пари Агенцијата ќе потроши за кулата во Водно, но дали таа воопшто ќе се гради, треба да каже Владата.

НАЈЧИТАНИ