• 17 декември 2017
  • Вести денес: 27
МИА11:29 07 декември 2017 ● Прочитано 319

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува многу држави да го следат американскиот пример и да ги преместат своите дипломатски претставништва во „израелскиот главен град Ерусалим“.

Според Нетанјаху, може да се случи некои држави да ги преместат своите амбасади од Тел Авив во Ерусалим, дури и пред САД, на кои ќе им бидат потребни години да изградат соодветно седишти на новното дипломатско претставништво.

Одлуката на Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести амбасадата од Тел Авив во овој град наиде на негативни реакции, при што доби остри критики од Европската унија, Велика Британија, Русија, Кина, Канада и од муслиманските земји.

- Претседателот Трамп засекогаш ќе има место во историјата на нашиот главен град. Неговото име гордо ќе стои покрај другите имиња поврзани со славната историја на нашиот град, изјави Нетанјаху.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тројца астронаути полетаа кон Меѓународната вселенска станица

Екипажот постепено ќе пристапи кон станицата, која орбитрира на околу 400 километри над Земјата.

Бомбашки напад врз црква во Пакистан

Во провинцијата Балучистан, на границата со Авганистан и со Иран, често има меѓуверски насилства, напади од исламистичките милитанти...

Анита Хил ќе раководи со Комисијата за истражување на сексуалното злоставување во Холивуд

Комисијата ќе бара сеопфатно решение на проблемот со сексуалното злоставување, а треба да почне со работа следната година.

Советот за безбедност можно е да ја укине одлуката на Трамп за Ерусалим

Британската агенција вели дека дипломатите тврдат дека нацртот има поширока поддршка, но дека Вашингтон најверојатно ќе стави вето на текстот.

Австралијанец уапсен поради продажба на делови за севернокорејски ракети

Чан е прв човек што Австралија го обвинува по уредбата за оружје за масовно уништување и може да биде осуден на 10 години затвор.

НАЈЧИТАНИ