• 17 декември 2017
  • Вести денес: 27
МИА11:32 07 декември 2017 ● Прочитано 417

Палестинската исламистичка група Хамас повика на ново востание - Интифада против Израел, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град.

- Треба да упатиме повик и да работиме на започнување Интифада против ционистичкиот непријател, изјави во Газа лидерот на Хамас, Исмаил Ханија, кој одлуката на Трамп ја нарече „објава на војна“.

Според него, таа одлука ставила крај на мировните договори од Осло и „го погребала мировниот процес на Блискиот Исток“.

- Изјавуваме дека Ерусалим е неделив, ниту Источен, ниту Западен, и ќе продолжи да биде главен град на Палестина, на цела Палестина, рече Ханија.

Палестинците на Западниот брег денеска штрајкуваат во знак на протест против одлуката на американскиот претседател, поради што се затворени се сите трговски центри, училишта и институции. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Тројца астронаути полетаа кон Меѓународната вселенска станица

Екипажот постепено ќе пристапи кон станицата, која орбитрира на околу 400 километри над Земјата.

Бомбашки напад врз црква во Пакистан

Во провинцијата Балучистан, на границата со Авганистан и со Иран, често има меѓуверски насилства, напади од исламистичките милитанти...

Анита Хил ќе раководи со Комисијата за истражување на сексуалното злоставување во Холивуд

Комисијата ќе бара сеопфатно решение на проблемот со сексуалното злоставување, а треба да почне со работа следната година.

Советот за безбедност можно е да ја укине одлуката на Трамп за Ерусалим

Британската агенција вели дека дипломатите тврдат дека нацртот има поширока поддршка, но дека Вашингтон најверојатно ќе стави вето на текстот.

Австралијанец уапсен поради продажба на делови за севернокорејски ракети

Чан е прв човек што Австралија го обвинува по уредбата за оружје за масовно уништување и може да биде осуден на 10 години затвор.

НАЈЧИТАНИ