• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 75
Плусинфо12:01 07 декември 2017 ● Прочитано 2655

Акцијата на „Магор“ и на „Слободен печат“ е во полн ек. Книгата „Дигитална тврдина“ на Ден Браун успешно се продава и останува во продажба и во наредните денови. Но, од петок, 8 декември, веќе одиме со нов хит, „Случајот Ванѓа“ од Николај Стојанов, книга за еден неверојатен лик, кој добро ѝ е познат на македонската јавност.

Oваа книга е лична историја за најпознатата балканска пророчица, видена од окото на писателот, кој е нејзин близок роднина и нуди мноштво биографски факти за неа.

Авторот собирал спомени и приказни за баба Ванѓа, кои се пренесувале од колено на колено. Освен текстови посветени на Ванѓа и на незините пророштва, книгата раскажува и за времето во кое таа живеела, за значајни личности и настани, за однесувањето на власта и тајните служби, за научните експерименти, но и за некои феномени поврзани со неа. Сето тоа придонесува балканската пророчица да се доживее и согледа од еден поинаков агол, кој фрла нова светлина на нејзиниот живот и дело.

Продажни места:

СКОПЈЕ: Ди-Ја, Так Тобако, Атлант, Колонијал Ивана, Зафира Тобакос, Толлакс 1 ГТЦ, Толлакс 2 Холидеј Ин, Толлакс 3 Скопјанка, Толлакс 4 Бисер, Толлакс 5 Собрание, Толлакс 6 Македонија, Толлакс 8 Пошта, Толлакс 10 Кисела Вода, Толлакс 11 Медиа, Толлакс 12 Автобуска, Толлакс 13, Толлакс 14 Апче, Јо-Ан Тобако, Ник-Ице Јунајтед, Тобако МК Бр. 4., Сити Корнер Тобако, Естера Лука, Тобако Престиж, Чикара, Алое Вера, Вимико, Голд Шоу, Ичи-ММС 2010, Ками Ж, Лила Сит 1, Лила Сит 2, Табак Ив, Топ Ган 1, Папак Трејд 1, Да-Ми, Бапка, Филема, Ива Пром, Винстон, Тобако Корнер 1, Тобако Корнер 2, Габерци Трејд, Тобако Илијана, Денеса, Капаел Тобако, Кранго 2, Икс Три, Кораб Комерц, Мар Мар 1, Параглајдер, Макеја, Саде С 1, Саде С2, Саде С3, Тобако Буги, Феликс Лук, Томи Ас 84 Тобако, Експрес Тобако, Тобако Морнар, Жак Мар, Ан Дар Компани, Ан Дар Компани 2, Гоги 5, Зоки и Лазе, Р.Е. -Ида, Џони Смокер, Еделваис, Венера 1, Бета-Хит Компани, Директ ЛТД, Елпром Про, Горан Тобако, Горан Тобако, Зоки Голд, ЛА СДИ, Ивал, Камарад 2, Кронекс, Обелиск, Мартон, Манексо 3, МТ АС.

БЕРОВО: Буги

БИТОЛА: Алек Табак 1, Ина Комерц, Луна 3Ј, Жулион, Талевски Трен, Крисми Трејд, Дим По

ВАЛАНДОВО: Јова компани

ВЕЛЕС: Деби, Монжан, Фонтана, Бране Мед, Јосе Тобако, Јосе Тобако 1

ВИНИЦА: Жито бр. 22 Автобуска Виница

ГЕВГЕЛИЈА: Ле-Ни Плус, Логос Плус, Монте-МК

ГОСТИВАР: Јотон Среќа, Филип Бато, Филип Бато 2, Култура Гост

ДЕЛЧЕВО: Вера

КАВАДАРЦИ: Сигма Т, Браво Нутс 4, Браво Нутс 5, Браво Нутс 6,

КИЧЕВО: Ели Комерц, Давстом, Мехико, Боели компани

КОЧАНИ: Балила, Алмо, Ана Фил 1

КРАТОВО: Ох Мегдан

КРИВА ПАЛАНКА: Теди Ан Рио

КУМАНОВО: Лајс 2, З.М.Л-Мен, Фи-Ел, Павел-Тобако, Павел Тобако 2, Фима-Вест

МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА: Прангов Звонко

МАКЕДОНСКИ БРОД: Тобако Вест

НЕГОТИНО: Рико Мак, Киоск Корзо, Либерта

ОХРИД: Базар, Јокале, Кошишта

ПРИЛЕП: Андагор трејд, Пано маркет, Еуро медија, Мој маркет, Забрането пушење

ПРОБИШТИП: Лила-Лото

РАДОВИШ: МБМ Маркет, Дионис
РЕСЕН: Сим Комерц

СВЕТИ НИКОЛЕ: Грозданови

СТРУГА: Фидеко, Снеспа, Марси 12

СТРУМИЦА: Белвас, Лаки 2000, Старс 1, Старс 2, Тобако Масин, Сити Парк 2, Вадим

ТЕТОВО: Тобако А, Хавана, НТ-1

ШТИП: Тафка, Шеки, ДВ Хит, Тобако Зимбак


Резервирајте го Вашиот примерок на време!

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Вработениот во кабинетот на Валмир Азири нема да добие 11.000 евра, проектот е повлечен

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски тврди дека по реакциите на јавноста самите учесници на конкурсот ги повлекле своите проекти...

„Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ преведен на македонски

Романот „Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ е добитник на НИН-овата награда за роман во 2004 година и наградата Златен сончоглед за 2004 година.

3Д веб - сцена за „Аферата Мис Стон“ во Музејот на македонската борба

Алатката, која може да се користи како ИКТ метод во наставниот процес, ќе биде промовирана пред наставници од основните и средните училишта од Скопје.

Марко Мицов во главна улога во „Рубини“ на Баланшин во Балетот во Сан Антонио

Изведбата била на 16 февруари на 51-вата годишнина од делото кое се смета за култно во балетската уметност.

БЕРЛИНАЛЕ Главната програма – вистинско фијаско

Од филм во филм, наместо да станува подобра, селекцијата на филмови се покажува погубна.

НАЈЧИТАНИ