• 17 декември 2017
  • Вести денес: 27
Плусинфо12:20 07 декември 2017 ● Прочитано 7006

Бесплатна електронска верзија на Правописот на македонскиот јазик од денеска е поставена на www.pravopis.mk - потстраница на НУБ „Св. Климент Охридски“ и е достапна за сите за користење и симнување.

Веста ја соопшти министерот за култура Роберт Алаѓозовски во обраќањето по повод патронатот на Националната и универзитетска библиотека, нагласувајќи дека тоа е одлука на Владата на Република Македонија и Министеството за култура која ја соопштуваат по повод денот на просветителот св. Климент Охридски.

Печатеното издание на новиот, дополнет и осовременет Правопис на македонскиот јазик, Институтот „Крсте Мисирков“ го промовираше минатата година, а оваа година објави и второ издание.

Достапнот електронскиот Правопис, кој е поставен во соработка со НУБ „Св. Климент Охриски“ и Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, ќе биде нова алатка за граѓаните на Република Македонија, со која, рече Алаѓозовски, тие ќе ги унапредуваат своите знаења за користење на стандардниот македонски јазик.

- Сметам дека оваа вест претставува голема радост за сите Македонци, не само во нашата земја, затоа што со неа добиваме одличен и практичен инструмент за унапредување на нашите јазични познавања и за подобра употреба на македонскиот јазик во јавните објави и во јавната комуникација - рече Алаѓозовски.

Тој додаде дека ова е само еден од многуте чекори што ќе ги преземе Владата на РМ за заштита и унапредвање на употребата на македонскиот јазик, потсетувајќи на неодамна објавените 11 предлог-мерки со кои, рече, ќе ги развиваат механизмите, институциите и можностите за македонскиот јазик и литература во повеќе сфери.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Годишен концерт на КУД „8 Октомври“ од Крива Паланка

Гости на вечерта беа играорците од КУД „Младост“ од Ковин, Србија.

Поранешната директорка на Завод и музеј од Охрид го оштетила буџетот за 120 илјади евра

Бунташеска, која не постапила согласно судска одлука од декември 2009 година за отстранување ѕид зад Куќата на Уранија во Охрид доби и кривична.

Изложба на Јана Куновска во Гостивар

Изложбата со наслов „Фантазмагорија“ содржи десетина дела во голем формат, работени во мешана техника масло на платно и јаглен.

Маша и Медо денеска во Скопје

Најмладата публика ќе може во живо да ги види своите омилени јунаци, а руската актерска екипа специјално по овој повод доаѓа во Македонија.

Завршува филмскиот фестивал за монтажа „Синематик“

Фестивалот го организира Асоцијацијата на филмски професионалци и ТВ-соработници на Македонија со поддршка од Агенцијата за филм.

НАЈЧИТАНИ